Trump v Číně obchází cenzuru a pokračuje v tweetování

foto Americký prezident Donald Trump pronáší přípitek na večeři se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Banket se konal v pekingském ve Velkém sálu lidu.

Peking - Americký prezident Donald Trump při nynější návštěvě Číny nepřerušil svou komunikaci na twitteru, přestože tato sociální platforma je podobně jako facebook pro běžné uživatele v zemi čínskými úřady blokována. Šéf Bílého domu ve středu pozdě večer ve svém příspěvku poděkoval hostitelům za prohlídku pekingského Zakázaného města a za soukromou večeři v tomto starobylém palácovém komplexu, napsala dnes agentura Reuters.

Trump je proslulý tím, že s oblibou komunikuje prostřednictvím twitteru, kde má 42,3 milionu sledujících. Zda v této praktice bude pokračovat i v Číně, ale bylo otázkou.

Již před Trumpovým středečním příletem do Pekingu nicméně jeden z představitelů Bílého domu na otázku novinářů řekl: "Prezident bude tweetovat, jak se mu zlíbí. Je to jeho způsob přímé komunikace s americkými občany."

Obejít vládní omezení a dostat se na necenzurovaný internet umožňuje Číňanům například virtuální privátní síť (VPN). Cizinci zase často využívají roamingové služby, které si před odjezdem do Číny vyřídí ve své vlasti, píše agentura Reuters.

Americký prezident od příletu využil v Číně twitter hned několikrát. "Prezidente Si a paní Pcheng Li-jüan, já a Melanie Vám děkujeme za nezapomenutelné odpoledne a večer strávené v Zakázaném městě v Pekingu. Těšíme se, že se s Vámi shledáme zítra ráno," napsal Trump ve středu pozdě večer.

Americký prezident si dokonce změnil úvodní fotografii na twitteru, kam nahrál snímek, na němž je zachycen společně s manželkou Melanií a s čínským prezidentským párem při návštěvě opery v Zakázaném městě.

Dnes Trump v tweetování z Číny pokračoval, když pro změnu poděkoval prezidentu Siovi za "neuvěřitelný" uvítací ceremoniál v pekingském Paláci lidu. Příspěvek doplnil odkazem na fotografii na Instagramu, který je v Číně rovněž blokovaný.

Všechny Trumpovy tweety z Číny se však nenesly ve slavnostním a spokojeném duchu.

"Severní Korea vnímá dřívější umírněný přístup Ameriky jako slabost. To je naprosto chybný výklad. Nepodceňujte nás. A nepokoušejte nás," napsal Trump k otázce KLDR a jejích jaderných a zbrojních programů.

Na dotaz novinářů, zda Čína považuje Trumpovo užívání twitteru za porušení čínských zákonů, odpověděla mluvčí čínské diplomacie Chua Čchung-jing vyhýbavě. "Lidé v Číně využívají ke komunikaci různé kanály, komunikují různými způsoby. Někteří lidé například používají WeChat, jiní používají Weibo," uvedla mluvčí s poukazem na známé čínské komunikační aplikace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď