Trump v Asii vyzval k dialogu s KLDR a k změnám v obchodu s Čínou

foto Ilustrační foto - Zleva hlavní bezpečnostní poradce Herbert Bílého domu H.R. McMaster, americký prezident Donald Trump a ministr zahraničí Rex Tillerson na summitu ASEAN ve filipínské Manile.

Manila/Washington - Severokorejská hrozba a obchodní vztahy s východoasijskými partnery byly nejvýš na seznamu priorit amerického prezidenta Donalda Trumpa při cestě po Asii, nejdelší během jeho prvního roku ve funkci. Trump dnes z východní Asie odletěl domů, aniž absolvoval zevrubnější debatu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterou mnozí během summitu ve vietnamském Danangu očekávali. Média si všímala i mimořádné pompéznosti přijetí, jakého se Trumpovi dostalo od všech jeho asijských hostitelů, které korunoval filipínský prezident Rodrigo Duterte milostnou písní.

V Číně byl šéf Bílého domu na hony vzdálen tvrdé kritice obchodních praktik Pekingu, která loni dominovala Trumpově volební kampani. Zatímco tehdy obviňoval čínské vedení ze "znásilnění" americké ekonomiky a z loupeže pracovních míst v USA, tentokrát volil podstatně mírnější slovník. Prezidenta Si Ťin-pchinga zahrnul opakovaně chválou a označil ho za "mimořádného člověka". Nevyhnul se kritice obrovského obchodního přebytku Číny ve vztahu k USA. Překvapivě ale dodal, že za to Čínu neodsuzuje a že hlavní vinu nesou předchozí americké vlády.

Politiku jedné Číny, která uznává čínskou svrchovanost nad tchajwanskými vzbouřenci, Trump v minulosti k rozhořčení Pekingu zpochybňoval. Při nynější návštěvě Číny ale své partnery ujistil loajalitou a zdůraznil, že politiku jedné Číny budou USA respektovat. Prezident se v Pekingu ani příliš nezmiňoval o ožehavém územním sporu v Jihočínském moři a hovořil zejména o severokorejských zbrojních programech a o bilaterálním obchodu. Až v Hanoji v besedě s vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem nabídl, že může v územním sporu působit jako zprostředkovatel. "Pokud bych mohl sloužit jako prostředník, dejte mi vědět... Jsem velmi dobrý zprostředkovatel," zdůraznil Trump.

Mírnější formulace zaznamenali novináři i v prezidentových komentářích na adresu severokorejského režimu. V Soulu zdůrazňoval, že éra trpělivosti s KLDR je pryč, a varoval, že Spojené státy se jadernou hrozbou Pchjongjangu nenechají zastrašit. V Tokiu a Pekingu ale rétoriku zmírnil a vyzval KLDR k jednání, které by jadernou krizi na Korejském poloostrově ukončilo. Diplomatické kroky přitom donedávna prezident rezolutně odmítal s tím, že možnosti jednání jsou vyčerpány.

Trumpova schůzka s Putinem měla být podle hojných spekulací vyvrcholením summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve vietnamském Danangu. Očekávání optimistů se ale naplnilo jen zpola: oba státníci spolu několikrát krátce hovořili a přijali dokonce společné prohlášení k situaci v Sýrii. Na zevrubnější debatu ale nebyl čas, podle Kremlu si ho nedokázala udělat americká delegace. Žádný budoucí summit se prý ani nechystá.

Trump se dnes vrací z asijské cesty domů, kde ho čeká skandál kolem údajného ruského vměšování, komplikovaný boj o daňovou reformu a spory o regulaci migrace. Domácí problémy ho ale dohnaly i v Asii, když dal ve Vietnamu najevo důvěru v Putinovo dementi ohledně zásahu ruských hackerů do americké prezidentské kampaně. Vzápětí musel Trump své stanovisko upřesňovat a důvěru v Putina nahradil důvěrou v americké tajné služby. Ty tvrdí opak toho, co ruský vůdce.

Při cestě do Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny se americký prezident podle očekávání představil jako kritik Pchjongjangu a nevyrovnané obchodní bilance s Čínou, ale překvapivě i jako dobrý přítel čínského prezidenta, obhájce principu jednotné Číny a nakonec i stoupenec dialogu s KLDR. Podle agentury AP šéf Bílého domu buď razí novou strategii pro vztahy s východní Asií, nebo nemá strategii žádnou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď