Američany čeká nejhorší týden jejich životů, řekl místní činitel

foto Ilustrační foto - Lidé v rouškách čekají 3. března 2020 ve frontě před supermarketem v newyorské čtvrti Queens.

Washington - Většinu Američanů čeká nejhorší týden jejich životů srovnatelný s národními tragédiemi formátu napadení přístavu Pearl Harbor či teroristických útoků z 11. září 2001. V televizi Fox News to dnes prohlásil šéf americké zdravotnické služby USA Jerome Adams. V americkém státě New York podlehlo nemoci covid-19 za sobotu 594 lidí, což je méně, než za předchozí den. Výrazně se snížil také počet nově potvrzených případů, a to z téměř 10.800 na 8327.

Američany čeká nejhorší týden jejich životů, řekl místní činitel

Většinu Američanů čeká nejhorší týden jejich životů srovnatelný s národními tragédiemi formátu napadení přístavu Pearl Harbor či teroristických útoků z 11. září 2001. V televizi Fox News to dnes prohlásil šéf americké zdravotnické služby USA Jerome Adams.

"Tohle bude náš Pearl Harbor, naše 11. září, jen to nebude omezené na jedno místo. Bude se to dít po celé zemi. A chci, aby to Amerika pochopila," řekl Adams a vyzval všechny guvernéry, aby ve svých státech omezili pohyb obyvatel nejméně na týden, ideálně však na 30 dní.

Ohniskem epidemie v USA je nadále stát New York, počty mrtvých však rychle narůstají také v Louisianě, Coloradu, Michiganu či Pensylvánii. Ochranná omezující opatření zavedla již většina států, v některých řídce osídlených a převážně venkovských však místní republikánští guvernéři zatím s uzavřením podniků a vydáváním zákazů otálejí. To dnes kritizoval například guvernér státu Washington Jay Inslee, který se obává toho, že by se z nich mohla později nákaza vrátit do států, které mají hlavní vlnu epidemie již za sebou.

Americký prezident Donald Trump v sobotu varoval, že USA čekají těžké týdny, při nichž přijde o život řada lidí. Již dříve přitom oznámil, že by nemoci covid-19 mohlo v USA dohromady podlehnout 100.000 až 240.000 lidí. Miliardář Bill Gates, který před globální pandemií varoval již před pěti lety, dnes řekl, že mrtvých by mohlo být méně, pokud budou lidé důsledně dodržovat společenskou izolaci.

Stát New York zaznamenal denní pokles v počtu zemřelých

V americkém státě New York podlehlo nemoci covid-19 za sobotu 594 lidí, což je méně, než za předchozí den. Výrazně se snížil také počet nově potvrzených případů, a to z téměř 10.800 na 8327. Menší je rovněž denní nárůst lidí přijatých na jednotky intenzivní péče, zvýšil se naopak počet lidí propuštěných z nemocnic. Na brífinku to dnes prohlásil guvernér Andrew Cuomo, podle nějž by mohly být údaje znamením, že se tento nejhůře zasažený americký stát již dostal na vrchol epidemie.

Cuomo však varoval, že pro vyhodnocení dlouhodobější tendence je potřeba analyzovat data alespoň za tři až čtyři dny. Upozornil rovněž, že se jednotlivé epidemiologické modely neshodují v tom, co bude po dosažení vrcholu následovat. Pode některých by měl hned přijít pokles nových případů i úmrtí, jiné předpokládají několikadenní stagnaci a až následné snížení.

Guvernér rovněž prohlásil, že úřady přesouvají některé nevyužívané plicní ventilátory a zdravotníky do nemocnic na ostrově Long Island, kde momentálně nejrychleji roste počet nakažených a hospitalizovaných. Podobný postup je přitom podle něj řešením pro celou zemi. Epidemie v jednotlivých státech budou vrcholit v různý čas a USA podle něj nemají dostatek prostředků na to, aby se postaraly o všechny nemocné naráz. Aby se podařilo co nejvíce zmenšit dopady koronaviru na obyvatelstvo, je podle něj potřeba přelévat prostředky z jednoho státu do druhého podle aktuálních potřeb.

Stát New York s necelými 20 miliony obyvatel nyní eviduje celkem 4159 obětí covid-19, koronavirem se tam od začátku epidemie nakazilo přes 122.000 lidí, což je podobně jako ve Španělsku. Ze státu pochází více než třetina všech případů v USA a přes 40 procent všech zemřelých.

Trump: USA čekají nejtěžší týdny, během nichž zemře mnoho lidí

Spojené státy čekají nejtěžší týdny, během nichž přijde mnoho lidí o život. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký prezident Donald Trump. Zároveň zopakoval, že Spojené státy musí zrušit omezení zavedená ve snaze zabránit dalšímu šíření viru a znovu otevřít svou ekonomiku, jak jen to bude možné.

"Budeme nadále využívat veškerou naši moc, veškeré naše pravomoci, všechny zdroje, které máme, abychom udrželi naše lidi zdravé, v bezpečí a tuhle věc ukončili. Chceme tuto válku skončit. Musíme se vrátit zpátky do práce. Musíme zemi znovu otevřít," prohlásil Trump.

Federální vláda podle něj vyšle do boje s koronavirem tisíce armádních zdravotnických pracovníků. Do státu New York, který je současných epicentrem epidemie v USA, by mělo dorazit na 1000 lékařů a sester.

K aktuálnímu nedostatku ochranných pomůcek, který hlásí guvernéři jednotlivých amerických států, kde je nákaza na vzestupu, Trump uvedl, že tyto státy žádají větší federální pomoc, než ve skutečnosti potřebují. Každý stát si podle něj chce vytvořit zásoby životně důležitého lékařského materiálu na několik dnů dopředu. "Obavy z nedostatku vedly k tomu, že jejich požadavky byly přemrštěné," dodal.

Představitelé státu Louisiana uvedli, že ve městě New Orleans dojdou plicní ventilátory příští týden. Andrew Cuomo, guvernér státu New York, který s více než třetinou počtu nakažených je v epicentru pandemie v zemi, sdělil, že o ventilátory žádá federální vládu už několik dní. Přes 1100 zařízení má obdržet z Oregonu a také Číny.

Trump dále prohlásil, že jeho administrativa hojně pracuje se zvláštním zákonem z dob studené války, kterým může podnikům nařídit výrobu strategicky potřebného materiálu. Americké úřady si podle něj objednaly 180 milionů respirátorů u společnosti 3M.

Prezident obhajoval svoje nařízení, jímž zakázal vývoz některých typů ochranných roušek a dalších pomůcek. "My ty masky potřebujeme. Nechceme, aby je dostal někdo jiný," řekl Trump. Současně odmítl obvinění, které zaznělo z úst německých představitelů, že postup amerických úřadů při shánění lékařských pomůcek po světě je podobný "modernímu pirátství", když údajně nechaly v Bangkoku zabavit na 200.000 respirátorů původně určených Německu.

Prezident také znovu naznačil, že věří ve využití látky hydroxychlorochin pro léčbu koronaviru. Ta se za normálních okolností využívá pro léčbu malárie či chronických kožních onemocnění. USA si podle něj objednaly velké množství léčiva od Indie a chystají se jej zařadit do svých strategických rezerv a podrobit klinický testům. Zmínil také lék remdesivir, vyvíjený týmem firmy Gilead Sciences vedeným Čechem Tomášem Cihlářem. Lék podle něj vstoupil do třetí fáze klinických testů, kdy se testuje na asi 1000 pacientech.

Spojené státy jsou co do počtu nakažených nejvíce zasaženou zemí na světě, koronavirus tam testy potvrdily už u více než 312.000 lidí. Přes 8500 z nich tam nákaze podlehlo. Bílý dům již dříve prohlásil, že si nemoc covid-19 způsobená koronavirem v USA vyžádá 100.000 až 240.000 obětí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď