Trump: Stažení amerických vojáků z Jižní Koreje není na stole

foto Američtí a jihokorejští vojáci během společného cvičení v Jižní Koreji.

Washington - Prezident USA Donald Trump před novináři v Bílém domě potvrdil, že pokračování přítomnosti amerických vojáků v Jižní Koreji nebude předmětem jeho jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem příští týden v Hanoji. Uvedly to světové agentury.

Druhý summit Kima s Trumpem po jejich historickém prvním setkání v Singapuru v červnu loňského roku se bude konat 27. a 28. února ve vietnamském hlavním městě Hanoji.

Hlavním tématem summitu by podle dřívějších vyjádření diplomatů měly být denuklearizace Korejského poloostrova, k níž se Kim Čong-un loni zavázal, ale která podle mnohých amerických expertů zůstává slibem. Prezident Trump opakovaně zdůrazňuje, že díky jeho diplomatickému úsilí KLDR zastavila jaderné zkoušky a začala jednat o likvidaci svého jaderného arzenálu.

Američtí vojenští experti agentuře AP již dříve naznačovali, že osud 28.000 amerických vojáků rozmístěných v Jižní Koreji předmětem jednání nebude. Objevily se ale i spekulace o tom, zda summit nebude nevyužit k oficiálnímu vyhlášení konce korejské války. Konflikt v červenci 1953 skončil jen příměřím.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 16. června 2019

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď