Trump: Státy NATO musí dát na obranu dvě procenta HDP hned

foto Americký prezident Donald Trump na summitu NATO.

Brusel - Členské země Severoatlantické aliance musí začít dávat dvě procenta HDP na obranu ihned a ne až od roku 2025. Uvedl to dnes americký prezident Donald Trump, podle něhož USA již nechtějí platit za ochranu Evropy, když přitom tratí na obchodu. Krátce předtím Trump spojence vyzval, aby zvýšili svůj závazek a na obranu věnovali čtyři procenta své domácí produkce.

"K čemu je NATO, pokud Německo platí Rusku miliardy dolarů za plyn a energii? Proč jen pět z 29 (členských) států dodrželo svůj závazek? USA platí za ochranu Evropy, ale pak tratí miliardy na obchodě. (Státy) musí platit dvě procenta HDP okamžitě, ne v roce 2025," napsal Trump večer na twitteru necelé dvě hodiny po skončení společného zasedání.

Během něj vyzval spojence, aby zvýšili výdaje na obranu na čtyři procenta HDP. Generální tajemník NATO jeho výzvu komentoval slovy, že shoda platí na dvou procentech. Podle Bílého domu nešlo od Trumpa o žádný neformální návrh, ale pouze o snahu motivovat spojence ke zvýšení výdajů.

Závazek ze summitu v roce 2014 ve Walesu stanovil, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly zmíněných dvou procent HDP v jednotlivých zemích.

Trump: Státy NATO by měly zvýšit výdaje na obranu na 4 procenta

 

Americký prezident Donald Trump na summitu NATO vyzval spojence, aby zvýšili výdaje na obranu na čtyři procenta HDP. Bulharským novinářům to dnes v Bruselu řekl bulharský prezident Rumen Radev. Následně Trumpova slova potvrdil i nejmenovaný představitel Bílého domu, uvedla agentura Reuters.

Lídři zemí NATO se v září 2014 na summitu ve Walesu zavázali, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly zatím jen dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) v jednotlivých zemích. Donald Trump státy NATO již několikrát kritizoval za jejich nedostatečné vojenské rozpočty.

"Prezident Trump, který mluvil jako první, se zmínil o tom, že by nemělo být dosaženo jen dvou procent (výdajů na obranu), ale hovořil o novém cíli, kterým jsou čtyři procenta," prohlásil prezident Radev. Podle Bílého domu nešlo v případě Trumpových slov o žádný "formální návrh", americký prezident se jen snažil státy NATO těmito slovy přimět k větším armádním výdajům.

"Zaměřil bych se na to, na čem jsme se shodli. A dohodli jsme se, že zvýšíme výdaje na obranu na dvě procenta. S tím bych začal," reagoval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na Trumpova slova o zvyšování výdajů na obranu na čtyři procenta.

Jak Stoltenberg uvedl, po čtvrt století země miliardy v obranných rozpočtech škrtaly, nyní přidávají. Všichni spojenci podle něj začali v posledních letech výdaje na obranu zvyšovat. "Více zemí vydává na obranu dvě procenta HDP, v loňském roce došlo k vůbec největšímu nárůstu," řekl šéf NATO. A ty státy, které této hodnoty zatím nedosáhly, pak podle Stoltenberga představily plány, jak postupně závazek ze summitu ve Walesu splnit.

Na vyšší investice do armád naléhají především Spojené státy, které vydávají na obranu nejvíce procent HDP (3,57) a které také pokrývají až 25 procent celkového rozpočtu NATO.

V loňském roce vydaly na obranu podle oficiálních odhadů NATO přes dvě procenta HDP jen čtyři členské země NATO z 29 členů: výše zmíněné USA (3,57 procenta HDP), Řecko (2,36 procenta), Velká Británie (2,12 procenta) a Estonsko (2,08 procenta). K požadované dvouprocentní hranici se přiblížilo Polsko, která vydalo 1,99 procenta HDP.

Nejméně loni vydaly na obranu Lucembursko (0,46 procenta), Belgie (0,9 procenta), Španělsko (0,92 procenta), Slovinsko (0,98 procenta) a Česká republika (1,05 procenta). Slovensku patří 18. místo s výdaji 1,19 procenta HDP. Vláda premiéra Andreje Babiše se zavázala navýšit postupně rozpočet na obranu na 1,4 procenta HDP do konce volebního období, tedy do roku 2021.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 19. února 2019

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď