Trump se vzdává snahy zahrnout do dotazníků otázky o občanství

foto Zleva ministr obchodu Wilbur Ross, prezident Donald Trump a ministr spravedlnosti William Barr v zahradách Bílého domu.

Washington - Americký prezident Donald Trump se vzdává snahy zahrnout v roce 2020 do dotazníků při sčítání lidu otázky o státním občanství. Údaje prý lze získat ze stávajících registrů. "Půjdeme jinou cestou," citovala jeho slova, která pronesl v noci na dnešek v zahradách Bílého domu, agentura AFP.

Prezident upřesnil, že "okamžitě" podepíše zákon, který nařídí všem ministerstvům a státním úřadům, aby údaje o amerických a neamerických občanech a počtu lidí bez povolení k pobytu zasílaly ministerstvu obchodu. Podle agentury DPA se Trump snažil, aby tento krok nepůsobil jako prohra. "Otočíme každý kámen," zdůraznil. "Chceme spočítat všechny," dodal.

Nejvyšší soud USA na konci června konstatoval, že Trumpova administrativa dostatečně nezdůvodnila, proč se zajímá o občanství dotazovaných. Trump následně naznačil, že by mohl sčítání odložit do doby, než Nejvyšší soud USA dostane další informace, aby mohl původní zamítavý verdikt přehodnotit.

Citlivou otázku občanství, která byla do sčítání zařazena naposledy v roce 1950, mnozí v USA vnímají jako zásah do osobních práv, stejně jako dotazy na rasu nebo národnost. Kritici tvrdí, že miliony zejména hispánských přistěhovalců, kteří nejsou občany USA a nemají právo pobytu, se z tohoto důvodu sčítání vyhnou. Získané údaje tak budou nepřesné a početné menšiny dostanou z federálního rozpočtu méně peněz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 18. října 2019

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď