Trump se snaží zablokovat obsílku požadující výpověď k útoku na Kapitol

foto Bývalý americký prezident Donald Trump.

Washington - Bývalý americký prezident Donald Trump podal žalobu na výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující útok na Kapitol z 6. ledna loňského roku. Snaží se tak zablokovat předvolání, které požaduje, aby do 14. listopadu vypovídal pod přísahou. Informovala o tom dnes agentura AP.

"Dlouhodobý precedent a praxe říkají, že dělba moci brání Kongresu nutit prezidenta k výpovědi," uvedl Trumpův právní zástupce David A. Warrington. Dodal, že Trump se tuto záležitost snažil s výborem řešit. Výbor se však podle něj dál držel "polické cesty", takže Trump musel do tohoto sporu mezi výkonnou a zákonodárnou mocí zapojit moc soudní.

Výbor minulý měsíc v předvolání uvedl, že shromáždil dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že Trump osobně organizoval a dohlížel na snahy zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020 a zabránit pokojnému předání moci. "Uvědomujeme si, že předvolání bývalého prezidenta je významný a historický krok," napsali v dopise Trumpovi demokratický předseda výboru Bennie Thompson a republikánská místopředsedkyně Liz Cheneyová s tím, že to "neberou na lehkou váhu".

Předvolání kromě výpovědi požaduje poskytnutí řady dokumentů, včetně záznamů týkajících se osobní komunikace mezi Trumpem a zákonodárci i extremistickými skupinami. Žaloba uvádí, že bývalí prezidenti sice v minulosti v reakci na kongresové obsílky souhlasili s výpovědí či předáním dokumentů, ale "žádný prezident ani bývalý prezident k tomu nikdy nebyl přinucen".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď