Trump se postavil za kandidáta do Senátu, který čelí obviněním

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Washington - Americký prezident Donald Trump se postavil za republikánského kandidáta na uvolněné místo v Senátu USA za stát Alabama Roye Moorea, který čelí obvinění dvou žen z nevhodného sexuálního chování. Trump podle agentury Reuters svůj postoj vysvětlil tím, že Moore obvinění popřel a že nechce, aby se do Senátu dostal Mooreův demokratický rival Dough Jones.

Krátce poté, co Moorea ženy obvinily, Trump prohlásil, že Moore by měl odstoupit, pokud se skutečně daných skutků dopustil. Dnes ale prohlásil, že si v Senátu nepřeje dalšího liberála. "A mimochodem, (Moore) všechno rozhodně popírá," dodal k obviněním republikánského kandidáta.

Zda Trump Moorea v kampani před prosincovými volbami nakonec podpoří, prezident neuvedl. Příslušné oznámení chce učinit v nadcházejícím týdnu.

Před několika dny dvě ženy vypověděly, že asi před 40 lety, v době, kdy jim bylo 14 a 16 let, je nyní sedmdesátiletý Moore osahával a pokusil svést. Jedna z žen uvedla, že se tehdy bála, že ji znásilní. Moore všechna obvinění odmítl a označil je za špinavou politickou kampaň.

Moore, který je znám pro své ultrakonzervativní postoje a jako vyhlášený odpůrce homosexuálních svazků, v minulosti působil jako vysoce postavený soudce a prokurátor. V zářijových republikánských primárkách, které rozhodly o stranickém kandidátovi, porazil favorita establishmentu Luthera Strange podporovaného Trumpem.

V konzervativní Alabamě, kde nevyhrál demokratický kandidát od roku 1992, byl Moore podle průzkumů jasným favoritem voleb. Nejnovější průzkumy ale ukazují na Jonesovo možné vítězství.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď