Trump se nevyjádřil, zda v případě prohry pokojně předá moc

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Washington - Americký prezident Donald Trump se ve středu znovu odmítl jasně vyjádřit k tomu, zda by v případě prohry v listopadových volbách předal moc svému demokratickému rivalovi Joeovi Bidenovi pokojným způsobem. Jeho slova kritizovali demokraté i někteří republikáni, napsal zpravodajský server BBC. Lídr senátních republikánů Mitch McConnell dnes například uvedl, že po prezidentských volbách 3. listopadu nastane spořádaný přechod, a zdůraznil, že vítěz bude uveden do úřadu podle plánu v lednu. Trumpova mluvčí později na dnešní tiskové konferenci žekla, že prezident přijme výsledky svobodných a spravedlivých voleb.

"No, uvidíme, co se stane," řekl dříve Trump vyhýbavě na otázku, zda se zaváže k pokojnému předání moci v případě pro něj nepříznivého volebního výsledku. "Velmi silně jsem si stěžoval na volební lístky. A ty volební lístky jsou pohroma," dodal. Dnes odpoledne pak mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová uvedla, že "prezident přijme výsledky svobodných a spravedlivých voleb", čímž však fakticky nevyloučila, že by prezident mohl volební výsledky napadnout.

Trump již několik měsíců kritizuje na twitteru i ve svých veřejných vystoupeních korespondenční hlasování, které podle něj povede k rozsáhlým podvodům. Volební experti však opakovaně tvrdí, že se jedná o bezpečnou metodu, kterou již ve volbách v roce 2016 využila asi čtvrtina všech voličů. Většina amerických států letos usiluje o další rozšíření poštovního hlasování, aby lidé nemuseli chodit osobně k volebním urnám za pandemie covidu-19. V souvislosti s nemocí USA od počátku roku registrují už přes 200.000 mrtvých. Hlasování poštou podporují především demokraté.

Republikánský prezident, který sám v několika posledních volbách zaslal svůj volební lístek poštou, se snaží vymezit rozdíl mezi státy, které posílají korespondenční lístek automaticky všem voličům, a těmi, kde je lístek vydán až na požádání. První způsob podle něj vede k volebním podvodům. Experti však upozorňují, že asi pět států již dříve zasílalo lístky před volbami všem a žádné větší podvody se nezaznamenaly. Vyplněný lístek prochází po zaslání volební komisi několika kontrolami, aby se zaručila jeho pravost.

Trump ve středu naznačil, že pokud by státy upustily od plošného zasílání volebních lístků, nebyly by žádné obavy z podvodů. "Zbavte se volebních lístků a budeme mít velice - budeme mít velice pokojné (volby) - upřímně, nebude to předání (moci), bude to pokračování," dodal prezident.

Trumpova slova následně kritizoval jeho hlavní soupeř Biden. "V jaké to jsme zemi?" zeptal se podle agentury AP. "Jen žertuji. Podívejte, on říká naprosto iracionální věci. Nevím, co k tomu říct. Ale nepřekvapuje mě to," řekl někdejší viceprezident.

Také lídr republikánské senátní většiny McConnell dnes zpochybnil, že by se případné předání moci po prezidentských volbách neuskutečnilo pokojně. "Vítěz voleb 3. listopadu bude inaugurován 20. ledna. Dojde k řádnému přechodu, stejně jako tomu bylo každé čtyři roky od roku 1792," uvedl na twitteru. Proti prezidentově poslednímu výroku se ohradil i republikánský senátor Mitt Romney. "Pro demokracii je zásadní pokojné předání moci; bez toho je to Bělorusko," napsal senátor.

Trump vzbudil pozornost svými výroky o uznávání výsledků voleb už v minulosti. V červenci na otázku, zda výsledky uzná, řekl televizi Fox News, že "uvidí". Nejasně se vyjádřil už během souboje o Bílý dům v roce 2016, kdy se nechal slyšet, že "výsledky těchto velkolepých a historických voleb plně přijme, pokud vyhraje". Trump nakonec volby vyhrál díky nepřímému volebnímu systému, ačkoli získal asi o tři miliony méně z celkového počtu hlasů než jeho soupeřka Hilary Clintonová.

Podle současných průzkumů veřejného mínění má nyní větší šance stát se příštím americkým prezidentem Joe Biden.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 30. července 2021

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď