Trump se na impeachment těší, své sesazení nečeká

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Washington - Americký prezident Donald Trump uvítá, pokud s ním Sněmovna reprezentantů zahájí impeachment, tedy proces ústavní žaloby vedoucí k sesazení z funkce. V rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že nečeká, že by ho Senát z funkce odvolal. Právě Senát má v tomto procesu poslední slovo.

"Podle mě je velmi těžké vás sesadit, když nemají absolutně nic," řekl Trump na adresu sněmovních demokratů, kteří zjišťují, zda Trump v přístupu k Ukrajině překročil své pravomoci. Pokud prezidenta sněmovna obviní, bude se Trump těšit na proces v Senátu, který je pod kontrolou jeho republikánů. Ve sněmovně mají většinu demokraté.

Z dosavadních sněmovních výslechů amerických diplomatů a vládních činitelů vyplynulo, že Trump tlačil na Ukrajinu, aby otevřela vyšetřování jeho politického soka Joea Bidena. Někteří svědci naznačili i možnou souvislost mezi vyšetřováním Bidena a americkou vojenskou pomocí Ukrajině. Trump překročení svých pravomocí odmítá a tvrdí, že od Ukrajiny nic nechtěl a vojenskou pomoc blokoval ve snaze přinutit Kyjev k protikorupčním opatřením.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď