Trump: Riziko kvůli šíření koronaviru je pro Američany nízké

foto Americký prezident Donald Trump

Washington - Riziko, kterému Spojené státy čelí v souvislosti s epidemií koronaviru, je i nadále velice nízké. Pokud se však nemoc COVID-19 bude šířit, jsou USA připraveny přijmout další opatření. Na tiskové konferenci to dnes řekl americký prezident Donald Trump. Zároveň jmenoval viceprezidenta Mikea Pence do funkce hlavního koordinátora, který bude v souvislosti s koronavirem řídit práci státních úřadů, hygieniků a odborných komisí.

"Vzhledem k tomu, co jsme už podnikli, zůstává riziko pro Američany i nadále velice nízké," řekl Trump. "Jsme připraveni se přizpůsobit a udělat všechno, co je třeba, když se nemoc rozšíří - pokud se to stane," řekl Trump. Podle něj se už v Kongresu začíná rodit dohoda mezi republikány a demokraty, díky níž by administrativa mohla získat až 2,5 miliardy dolarů (asi 58 miliard korun) určených na prevenci a boj s epidemií koronaviru. Vůdce senátních republikánů Mitch McConnell dnes prohlásil, že doufá, že by mohl příslušný návrh projít Senátem do dvou týdnů.

Žádná omezení pro lidi, kteří do USA cestují z Koreje a Itálie, kde se v posledních dnech rapidně zvyšuje počet nakažených, zatím Washington podle Trumpa nepřijal.

"Naší nejvyšší prioritou je bezpečnost, zdraví a pohoda Američanů," řekl nově jmenovaný koordinátor Pence. Později prohlásil, že podle nejlepších odhadů zůstává riziko pro Američany nízké.

Kalifornie dnes ohlásila, že se na jejím území prokázala nákaza u 33 lidí, z nichž pět ze státu vycestovalo. Není však jasné, zda se jedná o nové případy, či o evakuované z výletní lodi Diamond Princess, kterou Japonsko vzalo na počátku měsíce do karantény. Pacienti z plavidla by však měli být v USA v izolaci.

Ve státě úřady také zaznamenali první nakaženou ženu, u níž není jasné, kde se infikovala. V poslední době nikam necestovala a ani se nesetkala s nikým, u nějž se koronavirus prokázal.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom také bez bližších podrobností uvedl, že místní úřady monitorují dalších 8400 lidí, kteří do státu přicestovali vnitrostátními lety. Dodal také, že nejlidnatější americký stát nyní usiluje o získání testů na koronavirus, kterých má značný nedostatek.

Trumpova administrativa podle dvou nejmenovaných zdrojů agentury Reuters zvažuje využití zvláštního nouzového zákona, který umožňuje úřadům nařídit firmám výrobu strategicky nezbytných materiálů a produktů. Pokud by se tento záměr potvrdil, značilo by to podle Reuters zintenzivnění vládních příprav na možnou epidemii. Nařízení by se týkalo výroby ochranných dýchacích masek a oblečení, kterých je v zemi nedostatek.

Kontroverze vyvolalo středeční vyjádření ministra zdravotnictví Alexe Azara, že případná vakcína na koronavirus zřejmě nebude finančně dostupná pro všechny Američany. Po silné kritice dnes Azar prohlásil, že zajistí, aby plody výzkumu spolufinancovaného americkou vládou byly dostupné veřejnosti. Podle vědců se vakcínu podaří vyvinout a náležitě otestovat nejdříve za rok.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 5. dubna 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď