Remdesivir podle Trumpa vykazuje dobré výsledky při léčbě koronaviru

foto Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru 19. března 2020.

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes vyzval domácí zdravotnické úřady, aby co nejrychleji schválily použití některých experimentálních léků na koronavirus. Mezi nimi zmínil i remdesivir, který vyvinul lékařský tým v americké firmě Gilead Sciences, který vede Čech Tomáš Cihlář. Počet nakažených v USA k dnešnímu dni překonal hranici 10.000 lidí, přes 150 jich už nemoci podlehlo, uvedla univerzita Johna Hopkinse.

"Musíme odstranit veškeré překážky," prohlásil Trump na tiskové konferenci a dodal, že by proti koronaviru mohla být využita rovněž látka hydroxychlorochin, která se nyní používá pro léčbu malárie. "Mohlo by to změnit pravidla hry, ale také nemuselo," řekl prezident.

Šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Stephan Hahn prohlásil, že zvažuje všechny možnosti a že se úřad soustředí především na léky, které jsou již schváleny pro léčbu jiných nemocí.

Viceprezident Mike Pence dnes varoval, že USA zřejmě v příštích několika dnech zaznamenají prudký nárůst nových případů koronaviru. Je to podle něj způsobeno tím, že se nashromáždily nevyhodnocené testy, jichž je stále větší množství a kterými lékaři nově prověřují především pacienty se symptomy nákazy.

Podle univerzity Johna Hopkinse, která situaci ohledně koronaviru celosvětově sleduje, vzrostl počet nakažených v USA oproti předchozímu dni o více než 3000 případů na 10.775. Obětí nákazy univerzita eviduje 154, ve středu jich bylo 118.

Trump řekl, že svět zaplatí "vysokou cenu" za to, že Čína původně sdílela příliš pomalu informace o nové nákaze, jež se poprvé objevila v čínském městě Wu-chan. "Bylo by mnohem lepší, pokud bychom tohle všechno věděli o pár měsíců dřív, mohlo se to podařit udržet v jednom čínském regionu, odkud to přišlo," řekl Trump, přičemž se na nákazu znovu odvolal jako na "čínský virus", proti čemuž Peking opakovaně protestuje. "Svět zaplatí vysokou cenu za to, co udělali," dodal.

Peking nejprve čelil kritice kvůli nedostatečné transparentnosti ohledně šíření viru v zemi. Následně zavedl mimořádně přísná karanténní opatření, načež se šíření viru zpomalilo. Čínské úřady za středu poprvé od vypuknutí epidemie nezaznamenaly žádný nový případ infekce. "Můžeme věřit tomu, co nyní říkají? Doufám, že je to pravda," prohlásil k nulovému počtu nově nakažených Trump. "Kdo ví, doufám, že je to pravda," dodal.

Šéf americké Národní gardy dnes prohlásil, že by se do snah o zastavení šíření viru mohly zapojit až desetitisíce jejích příslušníků. Podle Trumpa velké výletní lodě, které momentálně nesmějí vyplouvat, by zase mohly být využívány jako polní nemocnice.

Americké ministerstvo zahraničí dnes vyhlásilo nejvyšší stupeň varování, jímž silně doporučuje Američanům necestovat do zahraničí. Zároveň vyzývá ty občany, kteří již za hranicemi jsou, aby se vrátili do země, pokud v cizině neplánují zůstávat dlouhodobě. Agentura AP upozorňuje, že doporučení není závazné a vzhledem k mnohým omezením jiných států a počtu zrušených letů nebude mít valné dopady.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď