Trump přiletěl do Helsinek na pondělní summit s Putinem

foto Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií po příletu do Helsinek.

Helsinky - Americký prezident Donald Trump dnes přiletěl z Británie, kde pobýval v posledních čtyřech dnech, do Finska. V pondělí se v Helsinkách poprvé sejde k oficiálním dvoustranným jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V severské zemi se dnes konaly demonstrace proti politice Trumpa i jeho ruského protějšku.

Letoun Air Force One s americkým prezidentem na palubě přistál na letišti v Helsinkách krátce před 21:00 (20:00 SELČ). Trump neplánuje žádná veřejná vystoupení až do pondělí, kdy zamíří do prezidentského paláce na pracovní snídani se svým finským protějškem Saulim Niinistö. Později se v paláci setká s Putinem.

Trump dal už před odletem do Helsinek najevo, že od pondělního summitu mnoho nečeká, ale dodal, že věří v setkávání. "Nic zlého z toho nevzejde, možná se dočkáme něčeho dobrého," poznamenal.

Americký velvyslanec v Rusku Jon Huntsman dnes vyjádřil naději, že Trump s Putinem budou podrobně hovořit o tématech, která se dotýkají společných zájmů obou stran. "Cílem je se setkat, vyložit karty na stůl," řekl Huntsman.

Schůzka Trumpa s Putinem se uskuteční jen několik dní poté, co USA na základě výsledků vyšetřování týmu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera obvinily 12 příslušníků ruských tajných služeb z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami v roce 2016.

Podle Moskvy mají nová obvinění poškodit atmosféru před pondělním rusko-americkým summitem. Několik demokratických zákonodárců mezitím Trumpa vyzvalo, aby helsinskou schůzku odřekl.

Trump se tento týden v Bruselu zúčastnil summitu NATO a v Británii pak měl ve čtvrtek a v pátek jednání s premiérkou Theresou Mayovou. V pátek ho přijala také královna Alžběta II. na hradu Windsor. Víkend pak americký prezident strávil ve Skotsku, kde mu patří dvě golfová hřiště.

Trumpův pobyt v Británii provázely velké demonstrace a nejinak tomu má být ve Finsku. Už dnes se protesty konaly především v Helsinkách. Největší z nich se dnes pod názvem Helsinki Calling uskutečnil v centru finské metropole. Lidé provolávali slogany proti Trumpově mezinárodní či migrační politice a jeho postojům vůči menšinám, médiím či ochraně životního prostředí.

Lidé v Helsinkách demonstrují proti Trumpovi

Protestující v Helsinkách drží mírové transparenty na demonstraci proti politice prezidentů USA a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina před jejich pondělním  summitem. V Helsinkách se dnes podle agentury AP sešlo asi 1500 demonstrantů před příletem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Protestní pochod se vydal od městského parku Kaisaniemi na Senátní náměstí, kde jednotliví řečníci promlouvají před davy lidí, uvádějí na twitteru účastníci akce nazvané Helsinki Calling (Helsinky volají). Trump se ve finské metropoli v pondělí poprvé oficiálně sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, proti němuž jsou protesty také namířeny.

Lidé v Helsinkách demonstrují proti Trumpově mezinárodní či migrační politice a za demokracii, lidská práva, ochranu klimatu a životního prostředí. "Jsou tu dnes tisícovky účastníků demonstrace Helsinki Calling a ukazují celému světu, že během summitu Trump-Putin jsme připraveni konat a zasadit se hlasitě za lidská práva, mír a svobodu projevu!" napsal na twitteru jeden z účastníků protestní akce v centru Helsinek.

Demonstranti měli na transparentech hesla jako Rovná lidská práva, My všichni jsme Mexičany, Požehnáno budiž imigrantské dítě nebo Zastavte války, ne lidi.

Finská policie uvedla, že očekává nejméně deset demonstrací proti vrcholné schůzce Trumpa s Putinem. Největší z těchto akcí je právě demonstrace Helsinki Calling, která oficiálně začala ve 13:00 (12:00 SELČ).

Demonstrací se účastní zástupci až stovky občanských sdružení a mezi řečníky jsou podle finské televize YLE nahlášeny osobnosti jako spisovatelka Sofi Oksanenová, podnikatel Peter Vesterbacka nebo politička Heidi Hautalaová.

Kromě demonstrací proti Trumpovi a Putinovi se dnes v Helsinkách koná i akce s názvem "Vítej Trumpe", kterou pořádá nacionalistická strana Praví Finové.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď