Trump přijal v Bílém domě Macrona, který je na státní návštěvě

foto Americký pprezident Donald Trump (vpravo) a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron.

Washington - Americký prezident Donald Trump v doprovodu manželky Melanie dnes v Bílém domě přivítal svého francouzského kolegu Emmanuela Macrona s chotí Brigitte. Macron, který je od Trumpova nástupu do funkce prvním zahraničním představitelem na státní návštěvě USA, se s Trumpem setkal již v pondělí po příletu, schůzka byla ale soukromá.

Termín státní návštěva je v americké diplomacii označením pro setkání státníků, které provázejí nejvyšší pocty. Macronovi v sídle americké hlavy státu vzdalo hold asi 500 příslušníků ze všech pěti složek ozbrojených sil USA, tedy armády, letectva, námořnictva, námořní pěchoty a pobřežní stráže. Francouzský prezident následně prošel před nastoupenými jednotkami.

Vyjádřením významu státní návštěvy je i přítomnost dalších vrcholných činitelů USA na oficiální ceremonii. Je mezi nimi například viceprezident Mike Pence, několik členů vlády, zákonodárci a také rodiny vojáků. Pozváni byli i studenti z francouzské školy z Temple Hills v Marylandu.

Po přijetí v Bílém domě Macron před začátkem jednání Trumpovi řekl, že Amerika je pro Francii symbolem nekonečných možností. "Francie s vaší zemí sdílí ideály svobody a míru," dodal francouzský prezident. V této souvislosti připomněl, že po boku George Washingtona bojovali za americkou nezávislost na Británii také Francouzi, což položilo základ spolupráce obou zemí.

Macron s Trumpem budou jednat o klíčových globálních otázkách, mimo jiné o terorismu, o situaci v Sýrii, na Korejském poloostrově či o budoucnosti mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu, kterou americký prezident kritizuje. Očekává se, že Macron se bude Trumpa snažit přesvědčit o výhodách dohody a také o tom, aby zvážil návrat USA ke globální klimatické dohodě, kterou se rozhodl Washington opustit.

Trump na úvod prohlásil, že s Macronem rozvinuli báječné přátelství, které je odrazem spojenectví obou zemí. Macronovi pak poděkoval za nezlomné partnerství, což dokládá i účast Francie na odvetném úderu na Sýrii za údajný chemický útok v Dúmě.

Trump v úvodním projevu také popřál brzké uzdravení někdejšímu republikánskému prezidentovi Georgi Bushovi staršímu, který byl po pohřbu své ženy Barbary hospitalizován. Vyjádřil i soustrast Kanadě, kde v pondělí řidič dodávky najel do chodců a deset jich zabil.

Po pracovním jednání Trump s Macronem v 17:45 SELČ předstoupí před novináře. Večer pak americký prezident pro svého francouzského hosta uspořádá státní večeři, která bude pro Trumpa první od jeho nástupu do Bílého domu v lednu 2017.

Americké ministerstvo zahraničí rozlišuje několik úrovní cest zahraničních představitelů do USA, tím nejnižším je soukromá cesta, následuje pracovní návštěva, jejíž formálnější verzí je oficiální pracovní návštěva, a posledním předstupněm státní návštěvy je oficiální návštěva.

Pozvání ke státní návštěvě je výhradní pravomocí prezidenta USA, podobně je tomu i v případě oficiálních návštěv, ke kterým však američtí prezidenti zvou ne z titulu hlavy státu, ale z pozice hlavy federální vlády Spojených států.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď