Trump představil mírový plán, počítá s palestinským státem

foto Zleva izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Donald Trump.

Washington - Donald Trump dnes v Bílém domě představil mírový plán pro Blízký východ, který podle něj nabízí realistické řešení v podobě dvou států, tedy vznik nezávislé Palestiny po boku Izraele. Americký prezident ale zároveň řekl, že Jeruzalém zůstane nedělitelným hlavním městem Izraele, což odporuje palestinským představám. Posléze doplnil, že palestinské hlavní město má být ve východním Jeruzalému, a dodal, že USA tam otevřou velvyslanectví. Podle Trumpa je to poprvé, co Izrael souhlasil se zveřejněním návrhu izraelsko-palestinského mírového plánu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu plán uvítal, předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se naopak nechal slyšet, že práva Palestinců nejsou na prodej.

"Izrael dnes dělá velký krok směrem k míru. Mladí lidé napříč Blízkým východem jsou připraveni na nadějnější budoucnost a vlády napříč regionem si uvědomují, že terorismus a islámský extremismus je společným nepřítelem," řekl Trump na tiskové konferenci ve Washingtonu po boku Netanjahua. Palestinští představitelé se akce v Bílém domě nezúčastnili. Plán o 80 stranách Trump označil za dosud "nejpodrobnější". Zároveň řekl, že Netanjahu mu sdělil, že řešení musí být výsledkem přímých rozhovorů.

Trump představil mírový plán, počítá s palestinským státem

Trump řekl, že Palestinci si zaslouží lepší život, a vzkázal Abbásovi, že Spojené státy a další země budou pomáhat na každém kroku, pokud Abbás zvolí cestu míru. Prezident rovněž poděkoval za podporu v otázce mírového plánu Ománu, Bahrajnu a Spojeným arabským emirátům, které dnes v Bílém domě zastupovali jejich velvyslanci.

Trump řekl, že nedělitelným hlavním městem Izraele zůstane Jeruzalém. Zároveň ale poznamenal, že východní Jeruzalém má být hlavním městem palestinského státu. Netanjahu později upřesnil, že palestinské hlavní město má vzniknout v Abú Dísu, palestinské vesnici přiléhající k Jeruzalému. Trump řekl, že v důsledku plánu "se palestinské území více než zdvojnásobí" a že ve východním Jeruzalémě USA otevřou ambasádu. "Dnešní dohoda je historickou šancí pro Palestince, aby konečně získali nezávislý stát. Po 70 letech, kdy byl zaznamenán jen malý pokrok, by to mohla být poslední šance, jakou kdy budou mít," dodal. Zároveň řekl, že plán bude záviset na palestinském odmítnutí terorismu. Žádní Palestinci ani Izraelci nemají být vystěhováni; plán podle prezidenta také nepředstavuje žádné rostoucí bezpečnostní riziko pro Izrael.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci si převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael v roce 1967 obsadil a později anektoval, nárokují jako své hlavní město. Izrael naopak celý Jeruzalém označuje za své nedělitelné hlavní město. Anexi východní části mezinárodní společenství neuznává s tím, že status města by se měl vyřešit jednáním. Trump ale od této tradiční pozice již předloni odstoupil, když ambasádu USA přesunul z Tel Avivu do Jeruzaléma, což vedlo k tomu, že Palestinci jednání s Bílým domem bojkotují.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované činitele americké vlády napsala, že plán předpokládá vznik dopravního spojení mezi Pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu, a to prostřednictvím silnic, mostů a tunelů. Izrael se naopak má zavázat, že na čtyři roky přestane budovat nové židovské osady, zatímco se bude vyjednávat o vytvoření nezávislého palestinského státu. Stávající osady však mají zůstat pod izraelskou kontrolou. Činitelé také uvedli, že podle plánu má Izrael zajistit, aby muslimové měli přístup k mešitě Al-Aksá v Jeruzalémě, přičemž bude respektována jordánská správa nad komplexem, v němž se nachází mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm. Zdroje v americké vládě také uvedly, že založení nezávislého palestinského státu bude podmíněno respektováním lidských práv, svobody tisku a existencí nezávislých a transparentních institucí na palestinské straně.  

Podle Netanjahua plán představuje realistickou cestu k trvalému izraelsko-palestinskému míru. Premiér zároveň poznamenal, že USA souhlasí s tím, že Izrael musí mít plnou kontrolu nad údolím řeky Jordán a dalšími místy a bude se tam moci sám bránit. Později řekl, že chce požádat izraelský kabinet, aby schválil anexi částí Západního břehu Jordánu

Abbás představený plán označil za konspiraci s tím, že práva Palestinců ani Jeruzalém nejsou na prodej. Sámí abú Zuhrí z islamistického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy mezitím řekl, že považuje Trumpovo oznámení za agresivní a řešení otázky Jeruzaléma za nesmyslné.

Rusko vyzvalo Palestince a Izraelce ke společným jednáním. Írán, stejně tako jako libanonské šíitské hnutí Hizballáh či jemenští šíitší povstalci, Trumpův návrh odsoudil. Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí, řekl, že "Jordánsko podporuje jakoukoli upřímnou snahu" o mír, ale varoval Izrael před anexí palestinského území.

Britský premiér Boris Johnson podle agentury Reuters prohlásil, že americký mírový plán by mohl být pozitivním krokem kupředu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď