Trump předal své odpovědi na Muellerovy dotazy

foto Bývalý ředitel FBI Robert Mueller (na snímku z 19. června 2013).

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes předal písemné odpovědi na dotazy vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který se snaží zmapovat stopy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Podle agentury Reuters to oznámil právník prezidenta Rudy Giuliani.

Odpovědi, které Trump údajně sepsal sám bez účasti právníků, jsou podle agentura AP klíčovým milníkem v Muellerově vyšetřování. Prezident tak úplně poprvé s FBI spolupracoval a vědomě se vyjádřil k palčivým otázkám Muellerova týmu.

Muellerovo vyšetřování, které trvá už půldruhého roku a podle médií se blíží k závěru, se soustřeďuje na dva body: zda se Moskva vměšovala do voleb a zda se Trump snažil vyšetřování bránit. První kolo dotazů se zatím týkalo prvního zkoumaného problému.

Trump dříve zvažoval, že bude v kauze vypovídat dokonce osobně, ale poradci ho před takovým postupem varovali. Obávali se, že by prezident mohl neuváženými výroky sám sobě uškodit.

Podle Gulianiho je prezidentova spolupráce s FBI bezprecedentní. "Je načase přivést toto vyšetřování ke konci," zdůraznil prezidentův právník.

Mluvčí zvláštního vyšetřovatele zatím informace odmítl komentovat.

Průzkum: Trump by neměl zasahovat do práce Muellerova týmu

Sedm z deseti Američanů je přesvědčeno, že prezident Donald Trump by neměl zasahovat do vyšetřování ruského vlivu na minulé prezidentské volby v USA. Vyplývá to z průzkumu americké televize CBS. Mírná většina dotázaných si dokonce myslí, že Kongres by měl vydat zákon, který by Bílému domu zakázal šetření zastavit.

O tom, že Trump by měl zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu Muellerovi umožnit, aby svou práci dokončil, je přesvědčena i většina republikánských voličů, vyplývá z průzkumu. Mezi demokraty má Muellerova mise podporu více než čtyřpětinovou.

Trumpovo počínání v nejvyšší funkci schvaluje v listopadu stejně jako minulý měsíc 39 procent Američanů. Průzkum v tomto ohledu potvrdil hluboké rozdělení společnosti - zatímco prezident má podporu 85 procent republikánů, mezi demokraty je jeho podpora sedmiprocentní.

Pokud jde o nedávné kongresové volby, v nichž demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů, zatímco republikáni zvýšili své zastoupení v Senátu, pak 40 procent dotázaných soudí, že voliči Trumpa a jeho politiku ve volbách odmítli. Sedmatřicet Američanů je přesvědčeno, že volby referendem o Trumpově politice nebyly.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 20. května 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď