Trump považuje summit s Putinem za úspěch, dal připravit podzimní návštěvu

foto Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a jeho americký protějšek Donald Trump.

Washington - Americký prezident Donald Trump i přes kritiku zákonodárců a médií trvá na tom, že pondělní summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl velký úspěch. Již se také těší na druhou schůzku, její termín ale nezmínil. Jako vcelku úspěšný hodnotí helsinský summit také Putin, podle kterého se ale v USA jisté síly snaží skutečný výsledek snižovat. K první oficiální schůzce Trumpa s Putinem dnes list The Washington Post napsal, že američtí vládní činitelé se stále marně snaží zjistit, co šéf Bílého domu vlastně v Helsinkách dohodl.

"Těším se na druhou schůzku, abychom mohli začít uskutečňovat některé z mnoha věcí, o kterých jsme diskutovali, včetně tažení proti terorismu, bezpečnosti pro Izrael, jaderného odzbrojení, kybernetických útoků, obchodu, Ukrajiny, míru na Blízkém východě, Severní Koreje a dalšího," napsal americký prezident na twitteru.

Ačkoli Bílý dům opakovaně vyjmenoval témata, o kterých prezidenti v Helsinkách debatovali, podle The Washington Post konkrétní závěry známé nejsou. To podle deníku dokládá i fakt, že mluvčí ministerstva obrany USA nejsou schopni odpovědět na dotazy novinářů, jaký dopad může schůzka mít na americkou armádu.

Ve středu ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov uvedl, že jednání ve Finsku vyústilo ve "významná ústní ujednání" ohledně kontroly zbrojení. Putin prý rovněž Washingtonu předložil "specifické a zajímavé návrhy" spolupráce Ruska a USA v Sýrii.

Prezidentskou schůzku dosud nijak nekomentoval americký ministr obrany Jim Mattis, který se od začátku týdne neobjevil na veřejnosti. Velitel amerických sil na Blízkém východě Joseph Votel, pod jehož dohledem jsou i vojenské operace v Sýrii, dnes novinářům řekl, že dosud nedostal žádné nové instrukce, které by byly výsledkem pondělního summitu.

Kvůli nejasnostem o obsahu schůzky dokonce několik demokratických zákonodárců navrhlo, aby Kongres pozval na jednání tlumočnici, která Trumpovi při setkání s Putinem mezi čtyřma očima překládala.

Zatímco se Trump snaží vysvětlit své chování v Helsinkách, kde podle velké části politiků z řad demokratů i republikánů a také médií selhal, neboť nedokázal hájit americké zájmy, Putin dnes na diplomatické konferenci hovořil o snahách v USA snížit výsledky setkání.

"Mocní protivníci obnovení rusko-amerických styků se snaží prodat občanům svá protiruská stanoviska, s tím je třeba počítat," řekl Putin na shromáždění ruských diplomatů. Připustil také, že vztahy s USA jsou v některých ohledech horší než za studené války.

Sám Trump dnes na twitteru média obvinil z vyvolávání války. "Prolhaná média zoufale usilují o konfrontaci s Ruskem, dokonce takovou, která může vést k válce. Činí bezohledný nátlak a nenávidí skutečnost, že pravděpodobně budu mít dobré vztahy s Putinem," napsal.

Mezitím Bílý dům oznámil, že Trump odmítl Putinovu nabídku, aby výměnou za přítomnost Američanů u výslechu 12 Rusů v Rusku, které USA viní z hackerského útoku na Demokratickou stranu, byli ruští vyšetřovatelé přítomni u výslechu Američanů, o které se Moskva zajímá. Trump původně o návrhu, který američtí zákonodárci kritizovali, hovořil jako o úžasné nabídce a ještě ve středu Bílý dům uváděl, že o ní prezident přemýšlí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 5:00 5°C

Celá předpověď