Trump pokáral Mayovou, vadilo jí jeho sdílení videí proti islámu

foto Americký prezident Donald Trump na svém twitteru nasdílel videa (na screenshotu), která na této sociální síti zveřejnila místopředsedkyně britského krajně pravicového uskupení Britain First (Británie na prvním místě) Jayda Fransenová. Na záznamech, které twitter vyhodnotil kvůli jejich obsahu jako citlivé, jsou podle Fransenové případy násilnosti ze strany muslimů.

Washington - Donald Trump vzkázal britské premiérce Therese Mayové, aby se soustředila na "islamistický terorismus v Británii". Americký prezident tak zareagoval poté, co ho britská vláda kritizovala za sdílení protiislámských videí britského krajně pravicového uskupení. Mayová k tomu později během návštěvy Jordánska řekla, že Trump sdílením záběrů skupiny, která podle ní šíří nenávist, udělal chybu. Skutečnost, že USA a Británie spolupracují, podle Mayové neznamená, že Londýn bude v obdobných případech mlčet.

Předsedkyně britské vlády se nicméně podle agentury AFP pokoušela uklidnit situaci, když zdůraznila zvláštní vztah USA a Spojeného království.

Mluvčí Mayové dříve v reakci prohlásil, že předsedkyně britské vlády je plně soustředěna na boj proti extremismu. Řekl také, že většina muslimů v Británii dodržuje zákony a odmítá extremismus ve všech podobách.

Šéf Bílého domu tento týden sdílel tři videonahrávky, které původně zveřejnila místopředsedkyně krajně pravicové skupiny Britain First (Británie na prvním místě) Jayda Fransenová. Podle Fransenové jsou na nich vidět násilnosti ze strany muslimů.

Mluvčí Mayové ve středu uvedl, že prezident udělal chybu, když tyto příspěvky na twitteru sdílel.

"Nesoustřeďujte se na mě, soustřeďte se raději na destruktivní islamistický terorismus ve Spojeném království," opáčil Trump na twitteru.

Mluvčí Mayové na to dnes odpověděl, že premiérka se na extremistické hrozby plně soustřeďuje. "Naprostá většina muslimů v této zemi dodržuje zákony a odmítá extremismus ve všech podobách. Premiérka se vyjádřila jasně... že tam, kde existuje islamistický extremismus, je třeba se mu rezolutně postavit. Tvrdě na tom pracujeme, jak doma, tak na mezinárodní scéně... společně s našimi americkými partnery," prohlásil mluvčí.

Na videu, které Trump ke svému twitteru připojil v úterý, je podle popisku zachycen útok muslimského přistěhovalce na nizozemského chlapce s berlí.

Na videu, které se objevilo na Trumpově účtu ve středu, je muž v muslimském oděvu, který o zem rozbije sochu Panny Marie. Když sošku rozbije, ostatní arabsky zvolají: Bůh je veliký (Alláhu akbar). Na druhém záznamu pak podle Fransenové dav islamistů shodí ze střechy chlapce, kterého po dopadu umlátí.

List The New York Times a agentura AP dnes uvádějí, že videa obsahují scény vytržené z kontextu i nepřesné údaje.

Postup Trumpa, který má na twitteru 40 milionů sledujících, mluvčí britské vlády ve středu kritizoval. "Není v pořádku, že to prezident udělal," uvedl. "Britain First usiluje o rozdělení společnosti užíváním nenávistných historek, které šíří lži a zvyšují napětí. U poctivých lidí vyvolávají strach," dodal mluvčí.

Washington a Londýn jsou blízcí spojenci a britská premiérka byla prvním zahraničním státníkem, který navštívil USA po nástupu Trumpa do Bílého domu. Mayová při té příležitosti řekla, že usiluje o "zvláštní vztahy" s Washingtonem.

Britští opoziční politici vládu vyzvali, aby zrušila pozvání Trumpa na státní návštěvu Británie. Pozvání dostal americký prezident již krátce po své inauguraci v lednu z rukou Mayové, datum návštěvy ale stále stanoveno nebylo. Ve středu nicméně Downing Street uvedla, že pozvání nadále platí.

Trump při svém pokárání Mayové nejprve označil špatný twitterový účet a svůj komentář adresoval jiné uživatelce, která má pouze šest sledujících. Tweet poté smazal a poslal ho znovu, již s označením oficiálního účtu britské premiérky.

AP: Trump sdílel protiislámská videa s polopravdami, bez kontextu

Protiislámská videa sdílená americkým prezidentem Donaldem Trumpem tento týden na twitteru obsahují scény vytržené z kontextu i nepřesné údaje. Píší o tom dnes list The New York Times a agentura AP.

Trumpova mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová uvedla, že by se neměla rozebírat věrohodnost videí, protože hrozby jsou reálné a je třeba především zajistit národní bezpečnost a hranice. "Ať už jsou ta videa skutečná, nebo ne, hrozba skutečná je, a o tom tady prezident mluví," konstatovala Huckabeeová Sandersová.

První z videonahrávek, kterou původně na twitteru zveřejnila místopředsedkyně krajně pravicové skupiny Britain First (Británie na prvním místě) Jayda Fransenová, podle popisku zachycuje útok muslimského přistěhovalce na nizozemského chlapce s berlí.

"Na faktech záleží," napsalo v reakci nizozemské velvyslanectví ve Washingtonu v tweetu adresovaném Trumpovi. "Útočník v této videonahrávce se narodil a vyrostl v Nizozemsku."

Podle nizozemské prokuratury byl 16letý násilník po zveřejnění videonahrávky letos v květnu zatčen a potrestán v rámci programu pro mladistvé delikventy. Prokuratura dále uvedla, že útočníci byli dva, ani jeden nebyl přistěhovalec a mluvili spolu nizozemsky. K jejich náboženskému vyznání se prokuratura nevyjádřila.

Na dalším, dosti nezřetelném videu, které se objevilo na Trumpově účtu ve středu, podle Fransenové dav islamistů shodí ze střechy chlapce, kterého po dopadu umlátí.

Podle deníku The New York Times byl záznam pořízen 5. července 2013, několik dní po svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího egyptskou armádou.

Scéna se odehrála v egyptském městě Alexandrie při střetech mezi Mursího přívrženci a odpůrci, k nimž v té době docházelo v různých oblastech Egypta. Egyptská armáda pak v srpnu zasáhla proti protestům islamistů v metropoli Káhiře a zabila přitom přes 800 demonstrantů. Tyto informace v tweetu ovšem zcela chybí.

Na videu, které Trump sdílel, je vidět stoupenec Mursího, jak kráčí po střeše jedné z budov v Alexandrii a vztyčí na ní černou vlajku často používanou radikály. Další vývoj událostí není příliš zřetelný, patrné je jen to, že na střeše dojde ke konfrontaci. Podle agentury AP byli útočníci později za smrt chlapce a dalšího muže, kteří byli svrženi ze střechy, odsouzeni k trestu smrti.

Další Trumpovo video sdílené ve středu ukazuje, jak muž v muslimském oděvu o zem rozbije modro-bílou sochu Panny Marie. Když sošku rozbije, ostatní arabsky zvolají: Bůh je veliký (Alláhu akbar). Muž na nahrávce je definován pouze jako "muslim", podle listu The New York Times se však jedná o extremistického syrského duchovního, který byl tehdy členem syrské radikální fronty An-Nusra, napojené na teroristickou síť Al-Káida.

Agentura AP napsala, že videonahrávka se objevila na internetu v říjnu 2013. Duchovní, zachycený během syrské občanské války v jedné z vesnic v severosyrské provincii Idlib, prohlašuje, že v Levantě se již nikdo nebude klanět modlám.

Muž se prý později připojil k teroristické skupině Islámský stát v syrském města Rakka, odkud pak uprchl a byl nakonec zadržen syrskými povstalci v Halabu (Aleppu).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď