V Londýně začal dvoudenní summit NATO, mezi tématy Čína či peníze

foto Britská královna Alžběta II. (vpředu uprostřed) s účastníky summitu NATO během společného focení na recepci v Buckinghamském paláci v Londýně, vpředu vpravo je český prezident Miloš Zeman (snímek z 3. prosince 2019).

Londýn - V britské metropoli v úterý večer začala dvoudenní vrcholná schůzka Severoatlantické aliance, které předcházela série bilaterálních setkání. Při jednom z nich se prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron shodli, že NATO by se nemělo soustředit jen na Rusko, ale také na islámský terorismus nebo na Čínu. Podle agentury Reuters v připraveném závěrečném dokumentu aliance "schválí novou strategii sledování rostoucí čínské vojenské aktivity". Tématem jsou i výdaje členů na obranu; Trump pohrozil hospodářsky potrestat ty země, které odmítnou dávat na armádu dohodnutá dvě procenta HDP.

"Jsme si vědomi, že rostoucí vliv a mezinárodní politika Číny představují jak příležitosti, tak výzvy, jimiž se aliance musí společně zabývat," citovala DPA z textu, který podle ní šéfové států a vlád zemí NATO zveřejní ve středu. Poznamenala přitom, že Čína bude v aliančním prohlášení poprvé zmíněna jako možná hrozba, což ale mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana označil za dezinformaci. "V deklaraci je jasně napsáno, že Čína je pro NATO příležitost a výzva," napsal Ovčáček ČTK. "O tom, že by to byla hrozba, natož vojenská, tam není ani slovo," podotkl Zemanův mluvčí a dodal, že při sestavování návrhu deklarace bylo cílem, aby výraz hrozba nebyl použit.

Za jeden z problematických bodů je v prohlášení podle DPA označena mobilní síť páté generace (5G), na jejímž budování v Evropě se chce podílet čínský telekomunikační gigant Huawei. "Jsme si vědomi, že je nezbytné, abychom se spoléhali na bezpečné a odolné systémy," píše se mimo jiné v komuniké. USA si přitom podle německé agentury přály, aby členské země tuto čínskou firmu z budování sítí vyloučily. Washington považuje Huawei za bezpečnostní hrozbu, protože firma může být donucena předávat data čínským úřadům. Tento názor ale nesdílí třeba Německo nebo Británie.

Před úterním jednáním s šéfem aliance Jensem Stoltenbergem americký prezident označil za velice urážlivý Macronův nedávný výrok, že NATO se nachází ve stavu mozkové smrti. Řada států včetně Německa Macronovo hodnocení kritizovala, ale francouzský prezident dnes prohlásil, že na něm trvá a že aliance si potřebuje ujasnit své strategické cíle.

V přítomnosti Stoltenberga šéf Bílého domu zdůraznil, že členské státy musí platit spravedlivý podíl na obranu, což jsou dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) nejpozději v roce 2024. To zatím splňuje málo zemí a Česko mezi nimi není. K tématu se Trump vrátil i při setkání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, když novinářům řekl, že pokud země platit odmítnou, hospodářsky je potrestá.

Trump s Macronem jednali i o Turecku, které je rovněž členem NATO. Zatímco Trump označil vztahy své země s Ankarou za dobré, Macron kritizoval Turky za postup v Sýrii, kde Ankara podnikla ofenzivu proti Kurdům. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes před odletem na summit prohlásil, že Ankara nepodpoří NATO v otázce obrany pobaltských států, pokud aliance neuzná jako teroristické ty skupiny, proti nimž Turecko bojuje. Stoltenberg k tomu uvedl, že se snaží najít řešení tohoto sporu.

Pokud jde o Rusko, přál by si Macron, aby aliance s Moskvou zahájila strategický dialog "bez naivity". Podle Trumpa je možné s Ruskem vycházet. Stoltenberg v rozhovoru s polským listem Rzeczpospolita prohlásil, že NATO nepovažuje Rusko za nepřítele, ale odpoví, pokud Rusko napadne Polsko a pobaltské státy.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes jako zastaralé kritizoval uvažování NATO ve stylu někdejšího dělení světa na znepřátelené bloky, jakož i další rozšiřování aliance, které vnímá jako ohrožení ruské bezpečnosti. Uvedl ale, že Moskva je připravená s NATO spolupracovat při potírání reálných hrozeb, jako je mezinárodní terorismus.

Alianční summit oficiálně začal dnes večer recepcí v Buckinghamském paláci. Zároveň se v centru Londýna konala pokojná demonstrace stovek odpůrců NATO či prezidenta Trumpa. Na vrcholnou schůzku se do britské metropole sjeli zástupci 29 členských zemí. Českou delegaci vede prezident Miloš Zeman, který, stejně jako šéfové ostatních delegací, promluví na zasedání ve středu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď