Trump podle Pence zvažuje, kdy a jak přesune ambasádu v Izraeli

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

New York - Prezident Donald Trump "aktivně zvažuje" termín a způsob přeložení amerického velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Oznámil to dnes americký viceprezident Mike Pence během návštěvy mise židovského státu v newyorském sídle OSN. Trump sliboval přesunutí ambasády během své loňské předvolební kampaně, zatím ale své rozhodnutí odkládal.

Americký Kongres schválil přesun ambasády v Izraeli do "hlavního města" Jeruzaléma již v říjnu 1995. Zastupitelský úřad se měl přestěhovat do 31. května 1999. Od té doby ale všichni američtí prezidenti - Bill Clinton, George Bush mladší i Barack Obama - každých šest měsíců podepisují odklad platnosti zákona. Trump to zatím naposled udělal letos v červnu, další krok lze tedy očekávat počátkem prosince.

Trumpův záměr vyvolal loni značné pobouření hlavně mezi představiteli Palestiny a některých arabských zemí. Postavení Jeruzaléma je totiž jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael obsadil východní Jeruzalém za války v roce 1967, celé město pak prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Mezinárodní společenství tento krok nikdy neuznalo. Palestinci východní část města považují za budoucí hlavní město svého státu.

Pence v projevu ujistil izraelské diplomaty neutuchající podporou Spojených států. Připomněl Trumpova slova o tom, že "svět musí vzít na vědomí, že Amerika bude vždy stát za Izraelem". Stát Izrael je podle amerického viceprezidenta "důkazem nezlomného ducha židovského národa".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď