Trump podle médií rozboural summit NATO a zaskočil spojence

foto Americký prezident Donald Trump na summitu NATO v Bruselu.

Londýn/Brusel - Prezident Spojených států Donald Trump rozboural program dvoudenního summitu NATO, zaskočil americké spojence, kterým vynadal za nedostatečné investice do armády, a nakonec vrcholnou schůzku označil za úspěch a upevnění vazeb i obranyschopnosti NATO. Takto summit, který skončil ve čtvrtek, hodnotí britská i evropská média.

"Přišel. Řádil. Vyhlásil vítězství. Odjel," tak okomentovala agentura Reuters Trumpovu účast na summitu NATO v Bruselu. Poznamenala, že prezident s sebou přivezl svůj chaotický styl, kterým zaskočil a rozhněval spojence. "Byl to klasický výstup někdejší hvězdy realitní show," uvedl Reuters s odkazem na Trumpovo někdejší působení v pořadu The Apprentice (Učeň).

Trump podle Reuters používá svou mantru America First (Amerika především), která čas od času přechází až k šikanování zemí tradičně považovaných za spojence USA.

Na summitu spojenci potvrdili své závazky, že postupně zvýší výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Ač tento plán byl dohodnut ještě před Trumpovým působením, šéf Bílého domu byl nakonec spokojen. "Alespoň prozatím," dodal Reuters.

Server Politico si položil otázku, zda je Trumpa možné vnímat jako důvěryhodného. "Velmi vyrovnaný Trump? Evropští lídři nesouhlasí," píše Politico v titulku, kterým odkazuje na Trumpovo někdejší prohlášení, ve kterém se označil za velice vyrovnaného génia.

Portál uvedl, že na základě prezidentových divokých zvratů dospěla řada spojenců z NATO k závěru, že za Trumpovou nevypočitatelností není žádná skrytá strategie. Politico o Trumpově nestandardním přístupu píše jako o hurikánu či o rétorickém šílenství, ze kterého není možné vyčíst, co šéf Bílého domu udělá příště.

V tomto duchu se vyjádřil i dánský ministr obrany Claus Hjort Frederiksen, podle kterého Trump hraje zcela podle jiných pravidel než ostatní. "Nikdo neví, zda Trump zrovna dělá mezinárodní politiku, nebo volební kampaň v Montaně," řekl.

Také deník The Guardian se věnuje tomu, jak Trump roztavil harmonogram summitu a vrcholnou schůzku uvrhl do chaosu. List poznamenal, že ve středu se k překvapení všech pustil do Německa, které se podle něj stává zajatcem Ruska. Ani čtvrtek nebyl podle plánu. "Prezident USA přišel pozdě a vytáhl úplně jinou agendu," napsal The Guardian s tím, že údajně hrozil jednostrannými kroky, pokud ostatní země nebudou dávat na armádu více peněz.

O tom, že státníci byli zaskočeni, hovoří podle The Guardianu i to, že ohlášené tiskové konference byly zrušeny a že úřad premiérky Theresy Mayové tvrdil, že britská ministerská předsedkyně vlastně vůbec žádné setkání s novináři nezamýšlela.

"Trump žádnou neplánoval, ale uspořádal ji," napsal The Guardian s tím, že na své tiskové konferenci Trump označil summit za úspěch, ocenil NATO a potvrdil vztahy se spojenci.

Po odjezdu z Bruselu zveřejnil na twitteru video, které je podle The Guardianu jako z jiného světa, neboť ukazuje uvítání od generálního tajemníka Jense Stoltenberga, laskavé diskuse s ostatními státníky a společné fotografování.

Trump je narcistický neotesanec a lhář, míní Süddeutsche Zeitung

Americký prezident Donald Trump je narcistický neotesanec, rozdvojená osobnost a používá lži jako nástroje politické debaty. K výrokům šéfa Bílého domu na summitu NATO ve středu a ve čtvrtek v Bruselu o tom dnes píše ve svém komentáři německý deník Süddeutsche Zeitung. Dánský Politiken konstatoval, že pro NATO je i stagnace pokrok. Ruská Nězavisimaja gazeta shrnula, že nejdůležitější událostí summitu byl nekompromisní požadavek USA vůči ostatním členům aliance na plnění jejich závazků ohledně výdajů na obranu.

Süddeutsche Zeitung vnímá Trumpa jako rozdvojenou osobnost. Zatímco na twitteru a pak i v sále nadával spojencům, podle tohoto německého listu hrozil odchodem USA a Německo kvůli jednomu plynovodu popsal prakticky jako ruskou kolonii, na závěrečné tiskové konferenci hovořil o dvou úžasných dnech, duchu pospolitosti a velké úctě vůči Německu, připomíná Süddeutsche Zeitung. "Bohužel jsou americký prezident a Donald Trump jedna a tatáž bytost, což nepřipouští žádný jiný závěr, než že prezident Trump je rozdvojená osobnost," napsal německý list.

"Trump je narcistický neotesanec a sahá ke lži jako prostředku politické debaty. Na to jsme si téměř zvykli, i některé jeho tweetů ještě pořád dokážou vylekat. Také na summitu NATO znovu ukázal, že mezinárodní politiku vidí stejně jako obchod s nemovitostmi v New Yorku: jako sled hrozeb, extrémního přehánění a machistického naparování," dodal deník vycházející v Mnichově. "Neříkají to veřejně, ale většina šéfů států a vlád NATO považuje amerického prezidenta za, přinejmenším v politickém smyslu, klinický případ," tvrdí Süddeutsche Zeitung.

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ) se domnívá, že výzvou evropským spojencům k vyzbrojování projevují Spojené státy svůj ekonomický zájem. "Kdepak mají Němci nakupovat své letouny, tanky a rakety? I kdyby dali přednost evropským výrobkům, na jejich komponentech vydělají i Američané," zdůrazňuje NZZ. Ekonomická složka byla i v odmítnutí rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, neboť Američané pro svůj plyn potřebují naléhavě evropské odběratele.

Nizozemský deník De Volkskrant dnes napsal, že Trump místo dodržování diplomatických zvyklostí vyvíjel na své evropské partnery tlak, když po nich požadoval, aby na obranu dávali čtyři procenta svého hrubého domácího produktu (HDP). "Požadavek čtyř procent je příliš vysoký. Ale evropští partneři v NATO nemohou dál strkat hlavu do písku. To tento týden jasně ukázal," připustil De Volkskrant i s poukazem na mohutné investice Ruska a Číny do svých ozbrojených sil.

Dánský deník Politiken dnes napsal, že NATO je po summitu v Bruselu "bohužel v situaci, v níž je i stagnace považována za pokrok. Byly potvrzeny staré smlouvy, ale to nezajistí nutnou obnovu, aby aliance mohla čelit nové realitě s kybernetickými hrozbami a digitálními válkami, poznamenal dánský list.

Moskevská Nězavisimaja gazeta napsala, že nejdůležitější událostí summitu byl nekompromisní požadavek USA vůči ostatním členům aliance na plnění jejich závazků ohledně výdajů na obranu.

Slovenská Pravda poznamenala, že "Trump není standardní politik a už vůbec to není státník, který má představu o tom, jak by měl svět vypadat v následujících desetiletích". "Člověk s mentalitou účetního může jen těžko chápat důležitost transatlantického společenství sdílejícího stejné hodnoty," konstatuje slovenský deník.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď