Trump podepsal uznání izraelské svrchovanosti nad Golanami

foto Americký prezident Donald Trump (vlevo) s dekretem, v němž Spojené státy uznávají svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami. Uprostřed je izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Washington - Dekret, kterým Spojené státy uznávají svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami, podepsal dnes v Bílém domě americký prezident Donald Trump na úvod setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Dekret stvrzuje Trumpovo prohlášení z 21. března o tom, že nastal čas, aby USA "plně uznaly" izraelskou suverenitu nad Golanami. Podle syrské státní agentury SANA dnes Damašek prohlásil, že americký krok je "bezostyšným útokem na svrchovanost a územní celistvost Sýrie". Uznání izraelské svrchovanosti nad Golany odsoudily Sýrie, Rusko i Turecko. Podle šéfa OSN Guterrese se na statusu výšin nic nemění.

Golanské výšiny jakožto strategicky významnou oblast na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 ji v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval.

Podle agentury Reuters dnešní krok Washingtonu pravděpodobně Netanjahua posílí před izraelskými parlamentními volbami, které jsou plánovány na 9. dubna.

Trump dnes v přítomnosti Netanjahua rovněž prohlásil, že jakákoli budoucí blízkovýchodní mírová smlouva musí zahrnovat právo Izraele na sebeobranu. Izrael má podle Trumpa absolutní právo se bránit.

Krátce předtím Izrael zahájil ostřelování palestinského Pásma Gazy, odkud ráno vylétla raketa a zranila ve středním Izraeli sedm lidí. Netanjahu kvůli útoku zkrátí svůj program v USA a po setkání s Trumpem se vrací do Izraele.

Trumpovo uznání vlády Izraele na Golanech odmítly Moskva i Ankara

Uznání izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami ze strany Spojených států dnes odsoudily Sýrie, Rusko či Turecko. Generální tajemník OSN António Guterres ujistil, že na statusu Golanských výšin se nic nemění. Americký prezident Donald Trump dnes příslušný dekret podepsal v Bílém domě za přítomnosti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Velmi ostře dnes na Trumpův krok reagovala zejména Sýrie, která ho označila za "bezostyšný útok na svrchovanost a územní celistvost Sýrie".

Golanské výšiny na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 je v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. OSN, Evropská unie či Liga arabských států považují Golanské výšiny za území okupované Izraelem.

Rozhodnutí amerického prezidenta Damašek hodnotí jako nejvyšší stupeň pohrdání mezinárodním společenstvím. "Osvobození Golanských výšin všemi dostupnými prostředky a jejich návrácení syrské vlasti je nezadatelné právo," citovala syrská státní agentura SANA z prohlášení syrského ministerstva zahraničí. Rozhodnutí podle něj činí USA "úhlavním nepřítelem Arabů".

Nic nemůže změnit "věčný historický fakt, že Golany byly a zůstanou syrsko-arabské", stojí v prohlášení.

Americký krok odsoudilo také Rusko, které je spojencem Sýrie. Ruské ministerstvo zahraničí prostřednictvím své mluvčí Marie Zacharovové vyjádřilo obavy z "nové vlny napětí na Blízkém východě". Takové kroky, které se dějí mimo právní rámec a ignorují všechny mezinárodní procedury "mohou bohužel situaci jen zhoršit", dodala mluvčí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes ještě před podpisem dekretu o uznání izraelské suverenity nad Golanami označil chystaný krok v telefonickém rozhovoru s americkým protějškem Mikem Pompeem za hrubé porušení mezinárodního práva a překážku ve snaze o řešení syrské krize. Podle něj to zhorší situaci na celém Blízkém východě.

Turecko dnes označilo americký krok za nepřijatelný. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu kromě toho řekl, že Ankara podnikne protiakci, a to i na půdě OSN.

Pro generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese je "zřejmé, že status Golan se nezměnil", řekl dnes mluvčí OSN Stéphane Dujarric s tím, že politika OSN ohledně Golanských výšin se odvíjí od příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Generální tajemník Ligy arabských států Ahmad Abúl Ghajt dnes Trumpovo rozhodnutí odsoudil a také on podle egyptské agentury MENA zdůraznil, že status Golanských výšin zůstává nezměněn.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď