Trump podepsal dekret o vyslání Národní gardy na hranice

foto Americko-mexická hranice. Ilustrační foto

Washington - Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal vyhlášku, která ukládá Národní gardě účast při ostraze hranice s Mexikem. Oznámil to Bílý dům. V memorandu určeném ministrům obrany a vnitřní bezpečnosti uvedl, že "situace na hranicích dosáhla krizového stavu". Zdůraznil, že je třeba zabránit pašování drog a zastavit proud migrantů.

Protiprávnost na jižní hranici je podle prezidentova prohlášení "neslučitelná s bezpečností a svrchovaností amerického lidu". Americká vláda za těchto okolností "nemá jinou možnost, než jednat".

O chystaném opatření už předem informovala veřejnost ministryně pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenová. "Prezident nařídil ministerstvu obrany a ministerstvu pro vnitřní bezpečnost spolupracovat s našimi guvernéry při rozmístění Národní gardy na jihozápadní hranici, kde bude pomáhat pohraniční stráži," uvedla Nielsenová na tiskové konferenci v Bílém domě.

Trumpovo nařízení přivítali guvernéři Nového Mexika a Texasu. S odmítavým stanoviskem se ale setkalo v Mexiku. Tamní Senát v prohlášení vyzval prezidenta Enrigueho Peňu Nieta, aby dočasně pozastavil spolupráci s USA v oblasti migrační a bezpečnostní politiky. Mexická vláda by měla "odmítnout pokusy militarizovat společnou hranici a vyzvat americký Kongres, aby přiměl prezidenta k uctivému jednání s Mexikem".

Trump v nařízení vyzval ministry obrany, spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti, aby ho do 30 dnů informovali o dalších krocích, které je možné v zájmu ochrany hranic podniknout. Podle agentury AP se první jednotky Národní gardy vydají na hranici už dnes.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď