Trump plněním volebních slibů riskuje obchodní válku

foto Americký prezident Donald Trump v Bílém domě po podpisu dekretu o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku.

Washington - Během volební kampaně současný prezident Spojených států Donald Trump křižoval průmyslový Středozápad, kde vystupoval jako zachránce zapomenutých mužů a žen, jejichž továrny byly zavřeny a pracovní místa přesunuta do zámoří. Nyní Trump podle agentury AP zavedením cel na dovoz oceli a hliníku riskuje obchodní válku, aby splnil svůj politický slib, že lidem pomůže, pokud ho zvolí do Bílého domu.

Rozhodnutím uvalit přísná cla se prezident postavil proti většině Republikánské strany, prominentním představitelům průmyslu a také proti některým ze svých poradců, kteří ho v citlivé době před nadcházejícími parlamentními volbami varovali před zahraničními odvetami a zpomalením hospodářského růstu. Někteří ekonomičtí analytici navíc upozorňují, že očekávané hospodářské spory mohou nejhůře dopadnout právě na ty oblasti, o kterých prezident tvrdí, že jim chce pomoci.

Prezident však žádný z varovných hlasů nevyslyšel a rozhodl se celní záměr prosadit. Na podpisový ceremoniál Trump pozval ocelářské dělníky v montérkách, kteří jeho celnímu rozhodnutí tleskali. Prezident si tak událost užil, poznamenala AP.

"Plním slib, který jsem učinil během kampaně," řekl Trump při podpisu. Poukázal také na oceláře, které označil za jeden z důvodů, proč se do Bílého domu dostal. Za povšimnutí stojí, že se podpisové ceremonie nezúčastnil žádný republikánský zákonodárce.

Současní i bývalí činitelé z Bílého domu často hovoří o tom, že prezident se plně soustřeďuje na plnění volebních slibů svým skalním příznivcům a je mu jedno, zda jeho kroky velká část Američanů přivítá, píše AP. V soukromí i na veřejnosti pak Trump často mluví o svém volebním vítězství v demokratických státech, kde ho podpořila bělošská dělnická třída. Pokud Trump doufá ve znovuzvolení v roce 2020, bude muset opět zvítězit ve státech považovaných spíše za demokratické.

Většině republikánských kandidátů se ale Trumpův přístup nelíbí. Stejně jako prezident, tak i oni jednájí z politického kalkulu, poznamenala AP. Zákonodárci se obávají, že by nynější hospodářský růst podpořený i republikánskou daňovou reformou mohla zcela utlumit případná obchodní válka, což by jim ve volbách proti demokratům uškodilo.

Republikánský senátor Ron Johnson z Wisconsinu označil cla za velice riskantní podnik, neboť mohou v jeho státě velmi ohrozit pracovní místa v zemědělství a ve výrobě. "Nejsem si jistý, zda se dá v obchodní válce vůbec vyhrát," řekl Johnson. "Mohou být jen tací, kteří ztratí méně než ostatní," dodal.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který je rovněž z Wisconsinu, vydal ojedinělé prohlášení, ve které se Trumpovi, se kterým dosud úzce spolupracuje, postavil. "S touto akcí nesouhlasím a obávám se neplánovaných následků," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď