Trump oznámil podpis další části imigrační dohody s Mexikem

foto Ilustrační foto - Americký prezidennt Donald Trump

Washington/Mexiko - Americký prezident Donald Trump dnes oznámil podpis další části imigrační a bezpečnostní dohody s Mexikem a zároveň pohrozil zavedením cel, pokud ji mexický parlament neschválí. Spojené státy původně chtěly ode dneška uvalit na veškeré mexické zboží clo, pokud země nezakročí proti přílivu středoamerických migrantů do USA. Spor ale minulý týden v pátek Washington s Mexikem vyřešily dohodou. Mexický ministr zahraničí uvedl, že jeho země má 45 dní na snížení počtu přistěhovalců mířících do USA.

"Právě jsme podepsali další velmi důležitou část imigrační a bezpečnostní dohody s Mexikem, tu, o kterou Spojené státy usilovaly mnoho let," napsal Trump bez dalších podrobností na twitteru. "Zveřejněna bude v ne příliš vzdálené budoucnosti a bude vyžadovat hlas mexického zákonodárného sboru!" dodal.

"S hlasováním nepředpokládáme žádný problém, ale kdyby z jakéhokoli důvodu souhlas nepřicházel, bude uvaleno clo," pohrozil americký prezident.

Trump ale také na twitteru Mexiko pochválil, že díky nové dohodě nyní dělá pro řešení přistěhovaleckého problému v USA více než demokraté. "Demokraté ve skutečnosti nedělají NIC. Chtějí otevřené hranice, což znamená nelegální migraci, drogy a kriminalitu," poznamenal Trump.

Šéf mexické diplomacie Marcelo Ebrard přiblížil další detaily dohody a novinářům řekl, že smlouva jeho zemi dává 45 dní na snížení počtu migrantů mířících přes mexickou hranici do USA.

"Ukažme, že to za těch 45 dnů zvládneme," prohlásil Ebrard na tiskové konferenci. Dodal, že bude o snížení počtu migrantů jednat s organizacemi z dalších středoamerických zemí, které by mohly pomoci.

Jednání s americkou stranou popsal mexický ministr jako velmi tvrdá, Washington podle něj požadoval úplné zastavení migrace z Mexika, na což mexičtí představitelé nepřistoupili. Jižní soused Spojených států dokázal odmítnout i další přání Washingtonu - aby mělo Mexiko status bezpečné třetí země, kam by bylo možno migranty bez problémů vracet.

Podle společné deklarace, na které se USA s Mexikem dohodly minulý týden v pátek, Mexiko souhlasilo, že si nechá více migrantů, kteří usilují o azyl v USA, aby v zemi vyčkali na americké rozhodnutí svého případu. Mexiko také posílí prosazovaní práva, které má omezit přistěhovalectví bez dokladů, včetně nasazení národní gardy na své jižní hranici.

Spojené státy se na druhé straně zavázaly pracovat na rychlejším vyřizování žádostí o azyl. Obě země navíc posílí spolupráci bezpečnostních složek při ochraně společné hranice včetně sdílení informací.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď