Trump opět zpochybnil pozdvižení kolem ruského vlivu

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump na zahájení summitu s ruským lídrem Vladimirem Putinem v Helsinkách.

Washington - Americký prezident Donald Trump v jednom ze svých posledních příspěvků na twitteru v neděli večer opět kritizoval americkou debatu o zasahování Ruska do prezidentských voleb v roce 2016. V tweetu píše o "velkém podvodu". Není však jasné, zda tím kritizuje jen možné zveličování ruského vměšování, které je v USA předmětem zvláštního vyšetřování, nebo zda zpochybňuje samotnou jeho existenci.

"Takže prezident Obama věděl o Rusku před volbami. Proč proti tomu něco nepodnikl? Proč neinformoval naši kampaň? Protože je to všechno velký podvod, proto. A on si myslel, že Nečestná Hillary zvítězí!!!" napsal šéf Bílého domu s odkazem na svého předchůdce v Bílém domě Baracka Obamu a protikandidátku z prezidentských voleb Hillary Clintonovou.

Trump se už předminulý víkend na twitteru podivil nad tím, že administrativa jeho demokratického předchůdce nic nepodnikla v případu hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami v roce 2016. Reagoval tak na skutečnost, že USA na základě výsledků vyšetřování týmu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera z incidentu obvinily 12 příslušníků ruských tajných služeb.

Na následujícím summitu minulé pondělí v Helsinkách pak Trump po boku ruského prezidenta Vladimira Putina šokoval svou zemi bezprecedentním prohlášením, že nevidí důvod, proč by Rusko mělo být viníkem. Podle komentátorů se tak postavil na stranu Kremlu proti vlastním tajným službám. Po návratu ale Trump řekl, že chtěl ve skutečnosti říci, že nevidí důvod, proč by být nemělo.

Nejnovějším tweetem Trump do věci vnesl další nejasnost. Není totiž jasné, zda se jeho slova o "podvodu" týká samotného ruského vměšování, o němž jsou americké tajné služby přesvědčeny, nebo zda mu vadí pouze vyšetřování možných tajných dohod Trumpových spolupracovníků s ruskými agenty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď