Trump odložil odtajnění dokumentů z pátrání po vměšování Ruska

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Washington - Odtajnění dokumentů vztahujících se k vyšetřování údajného vlivu Ruska na americké prezidentské volby se odkládá. Napsal to dnes na twitteru prezident Donald Trump, který sám v pondělí odtajnění oznámil. Písemnosti musí podle něj nejdřív prověřit generální inspekce ministerstva spravedlnosti USA, protože možnost jejich zveřejnění zneklidnila americké spojence.

Odtajnit citlivé materiály se prezident počátkem týdne rozhodl na výzvu některých republikánských kongresmanů. Mělo jít například o dokumenty a textové zprávy, jejichž autory jsou čelní představitelé ministerstva spravedlnosti a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), které prezident v poslední době vytrvale kritizuje.

Některá média obvinila Bílý dům, že chce touto cestou vyšetřování ruské stopy zablokovat. "Děly se fakt špatnosti, a teď se o nich svět dozví. Velká věc!" napsal v pondělí Trump na twitteru.

Podle dnešního Trumpova vyjádření ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že zveřejnění některých dokumentů by mohlo vyšetřování zkomplikovat. "Také naši klíčoví spojenci nás od toho odrazují," poznamenal prezident. Generální inspekce proto písemnosti urychleně posoudí. "Nakonec vždycky můžu dokumenty sám odtajnit, když to bude nezbytné," upozornil Trump na svou prezidentskou pravomoc.

Spojenecké země, které mají ke zveřejnění výhrady, prezident nejmenoval, může ale mezi nimi být Británie. V amerických médiích se objevily zprávy, že mezi citlivými dokumenty mají být i informace o britském špionovi Christopheru Steeleovi, který v minulosti přišel s tvrzením, že ruská tajná služba má důkazy o sexuálních dobrodružstvích Trumpa v moskevském hotelu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď