Trump nařídil po masakru na Floridě stáhnout vlajky na půl žerdi

foto Americký prezident Donald Trump dnes nařídil stáhnout státní vlajky na půl žerdi. Je to na znamení smutku po masakru na střední škole na Floridě, při kterém přišly o život skoro dvě desítky lidí. Opatření se týká všech státních úřadů, včetně Bílého domu (na snímku).

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes nařídil stáhnout státní vlajky na půl žerdi. Je to na znamení smutku po masakru na střední škole na Floridě, při kterém přišly o život skoro dvě desítky lidí. Opatření se týká všech státních úřadů, včetně Bílého domu. Vlajky tak mají zůstat do pondělí 19. února.

"Náš národ truchlí s těmi, kteří přišli o své blízké," uvedl ke svému nařízení Trump. Prezident, pro kterého to po roce a jednom měsíci působení v Bílém domě nebylo poprvé, co tímto způsobem vyhlásil smutek po hromadné vraždě automatickou zbraní, označil nynější čin za "akt čistého zla".

Už v minulosti ale odmítl spojovat tento jev se snadnou dostupností zbraní. Po listopadovém masakru v texaském kostele, při kterém zahynulo 26 lidí, Trump tvrdil, že problémem jsou duševní poruchy, nikoli zbraně.

Trump dnes na svém twitterovém účtu znovu poukázal na to, že nebyl věnován dostatek pozornosti pachateli útoku a jeho chování v minulosti. Napsal, že vrah, který byl ze školy dokonce vyloučen za špatné a nevyzpytatelné chování, vykazoval mnoho známek duševního onemocnění.

Střelcovi sousedé a spolužáci podle Trumpa věděli, že "je to velký problém". Takovéto případy se prý musejí znovu nahlašovat příslušným orgánům.

I po tomto posledním útoku se v USA rozjelo kolečko výzev k omezení přístupu ke zbraním, stejně jako opačných reakcí varujících před využíváním tragédie ke snaze o omezení svobody ozbrojování zaručené ústavou.

Trump chce lépe chránit školy před útoky střelců

Americký prezident Donald Trump dnes v mimořádném vystoupení v přímém televizním přenosu označil za prioritu přijatí opatření, jež by lépe chránila školy před útoky střelců. Reagoval tak na středeční masakr na střední škole na Floridě, při kterém zahynulo 17 lidí.

Trump zároveň slíbil vypořádat se s otázkou ozbrojování duševně narušených lidí. Nezmínil se ale o problematice dostupnosti střelných zbraní v USA, která je po podobných útocích vždy předmětem ostrých polemik. Předtím na twitteru Trump napsal, že středeční střelba byla dílem duševně nemocného člověka.

V televizi šéf Bílého domu prohlásil, že střelba přinesla "scény strašného násilí, nenávisti a zla". Celý národ se podle něj modlí za oběti a jejich rodiny.

Prezident slíbil, že navštíví místo tragédie, aby se sešel s příbuznými obětí, zraněnými a místními představiteli.

"Musíme také spolupracovat na vytvoření kultury obsahující důstojnost života, která vytváří hluboké a smysluplné lidské kontakty," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď