Trump oznámil výměnu v čele amerického ministerstva zahraničí

foto Americký prezident Donald Trump (vpravo) a ministr zahraničí Rex Tillerson na snímku z 10. ledna 2018.

Washington - Šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona nahradí v této funkci zřejmě v dubnu dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. CIA pak nově povede jako první žena v historii Gina Haspelová, Pompeova nynější zástupkyně. Změny oznámil dnes americký prezident Donald Trump na twitteru. Podle zdrojů z ministerstva zahraničí citovaných agenturou AP se zprávu takto dozvěděl i Tillerson. Trump své rozhodnutí, které musí ještě potvrdit Senát, novinářům zdůvodnil odlišnými názory Tillersona na různé věci, včetně dohody s Íránem. Trump odvolal také náměstka ministra zahraničí Steva Goldsteina, který komentoval Tillersonovo odvolání. Náměstek řekl, že Tillerson se dozvěděl o výměně až na twitteru.

Největší změnu ve své vládě od nástupu do úřadu loni v lednu oznámil Trump jen několik hodin poté, co se Tillerson dnes vrátil z cesty po afrických zemích. Tillerson cestu o den zkrátil a už v sobotu zrušil tamní pracovní program, což vysvětlil zdravotními důvody.

Americká televize NBC dnes s odvoláním na dva anonymní zdroje uvedla, že personální šéf Bílého domu John Kelly hovořil telefonicky s Tillersonem v pátek. Podle NBC Tillersonovi řekl, že se ho Trump chystá požádat, aby "odstoupil".

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. "Mike Pompeo, ředitel CIA, se stane naším ministrem zahraničí. Odvede fantastickou práci! Díky Rexi Tillersonovi za jeho služby! Gina Haspelová se stane novou ředitelkou CIA a první ženou vybranou (pro tuto funkci). Gratulace všem!" napsal dnes Trump na twitteru.

Pompeo je podle Trumpa "na této kritické křižovatce" pro funkci v čele americké diplomacie tím pravým mužem. Podle činitelů Bílého domu chtěl prezident vytvořit nový tým před jednáním se Severní Koreou a řadou obchodních rozhovorů, které se očekávají.

O Tillersonově odchodu se spekulovalo od loňského října, kdy se objevily první informace o neshodách mezi prezidentem a ministrem zahraničí, který loni přišel do vlády z pozice šéfa ropné společnosti Exxon Mobil. Trump se s Tillersonem několikrát dostal do veřejného sporu, naposledy v pondělí se lišily jejich komentáře k politice Ruska.

Vysoký úředník z ministerstva zahraničí dnes agentuře AP řekl, že Trump své rozhodnutí Tillersonovi nevysvětlil. Tillerson prý nechtěl z úřadu odejít, protože se domnívá, že zatím udělal dobrou práci, zejména co se týče národní bezpečnosti.

Tillersonovo odvolání kritizovali někteří demokratičtí kongresmani, podle nichž může změna přinést nestabilitu v této kritické době. "Kroky prezidenta Trumpa ukazují, že každý úředník v jeho administrativě je vystaven na milost jeho (Trumpovým) rozmarům a jeho uctívání (ruského prezidenta Vladimira) Putina," uvedla dnes v prohlášení šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová.

Podle Pelosiové bude snížena důvěryhodnost každého nástupce Tillersona při jednání se zahraničními lídry, protože nebude jisté, kdy ho zase Trump vymění. "Kontinuita diplomatického personálu a zahraniční politiky je klíčová pro bezpečnost, hodnoty a zájmy USA," uvedla též Pelosiová.

"Reprezentoval stabilní názor v diplomacii co se týče Severní Koreje, Íránu i jiných zemí světa," uvedl dnes senátor Ben Cardin.

Trump se s Tillersonem neshodl mimo jiné v otázce Íránu či KLDR

Důvodem výměny šéfa americké diplomacie byly neshody prezidenta Donalda Trumpa s ministrem zahraničí Rexem Tillersonem v různých věcech, včetně jaderné dohody světových mocností s Íránem. Trump to podle televize NBC řekl dnes novinářům ve Washingtonu poté, co na twitteru oznámil výměnu Tillersona za šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mikea Pompea. Toho musí ještě ve funkci potvrdit americký Senát.

"Rex (Tillerson) a já jsme o tom mluvili dlouho, měli jsme odlišné názory na různé věci," řekl dnes Trump novinářům před odletem do Kalifornie. "Nesmýšleli jsme stejně... s Mikem (Pompeem) máme velmi podobný myšlenkový proces, myslím, že to půjde velmi dobře," uvedl Trump. Dodal, že Tillerson teď podle něj bude "mnohem šťastnější".

Jako jedno z témat, na něž měl Trump s Tillersonem odlišné názory, uvedl dnes americký prezident íránskou jadernou dohodu. Tu světové velmoci, včetně USA, uzavřely za předchozí americké vlády a Trump ji po loňském nástupu do úřadu kritizoval. Trump také zavedl nové sankce vůči Teheránu. "Podle mě je ta dohoda hrozná, on si myslel, že je OK," řekl dnes k íránské dohodě Trump.

Americký prezident a Tillerson se podle NBC příliš neshodovali ani v otázce Severní Koreje. Trump chce podle některých vytvořit nový tým pro své plánované setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, s nímž si ještě loni vzájemně vyhrožovali válečným konfliktem. Poté, co minulý týden Trump pozvání k osobní schůzce se severokorejským vůdcem přijal, Tillerson řekl, že před přímým jednání USA se severokorejským režimem "je ještě dlouhá cesta".

Americká televize NBC k dnešnímu Trumpovu oznámení o výměně šéfa americké diplomacie uvedla, že načasování je sice překvapující, ale krok samotný nikoli. O výměně Tillersona za Pompea podle NBC zdroje z Bílého domu hovořili už loni v prosinci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 15:00 30°C

Celá předpověď