Trump na víkend neodjede z Washingtonu, aby dohlédl na pořádek

foto Americký prezident Donald Trump

Washington - Americký prezident Donald Trump zrušil plánovaný víkendový pobyt na svém golfovém resortu v Bedminsteru ve státě New Jersey a zůstane ve Washingtonu, aby zajistil dodržování "práva a pořádku". Napsal to v pátek večer na twitteru.

"Žháři, anarchisté, plenitelé a štváči už byli do velké míry zastaveni," napsal Trump na twitteru. "Dělám, co je nutné pro zajištění bezpečnosti našich obcí - a tito lidé budou předáni Spravedlnosti!" dodal americký prezident.

Trump slíbil, že zaujme tvrdý postoj vůči každému, kdo bude ničit historické americké pomníky a pohrozil použitím síly některým protestujícím, zatímco po celých Spojených státech se konají demonstrace proti rasové nerovnosti.

Trump v pátek rovněž na twitteru oznámil, že podepsal "velmi silné" výkonné nařízení na ochranu památníků. Text nařízení ale nezveřejnil. Podle zákona o ochraně památníků veteránů z roku 2003 však hrozí až desetileté vězení osobám ničím nebo se pokoušejícím ničit památníky připomínající ty, kteří sloužili v amerických ozbrojených silách.

Stovky neozbrojených příslušníků národní gardy ve Washingtonu jsou připraveny pomoci pořádkovým silám při ochraně památníků poté, co se protestující v pondělí pokusili svrhnout sochu bývalého prezidenta Andrewa Jacksona nedaleko Bílého domu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď