Trump na twitteru nasdílel příspěvky britské krajní pravice

foto Americký prezident Donald Trump na svém twitteru nasdílel videa (na screenshotu), která na této sociální síti zveřejnila místopředsedkyně britského krajně pravicového uskupení Britain First (Británie na prvním místě) Jayda Fransenová. Na záznamech, které twitter vyhodnotil kvůli jejich obsahu jako citlivé, jsou podle Fransenové případy násilnosti ze strany muslimů.

Washington - Americký prezident Donald Trump na svém twitteru nasdílel videa, která na této sociální síti zveřejnila místopředsedkyně britského krajně pravicového uskupení Britain First (Británie na prvním místě) Jayda Fransenová. Na záznamech, které twitter vyhodnotil kvůli jejich obsahu jako citlivé, jsou podle Fransenové případy násilnosti ze strany muslimů. Britská vláda dnes Trumpa za sdílení příspěvků ostře kritizovala.

Na videu, které Trump ke svému twitteru připojil v úterý, je podle popisku zachycen útok muslimského přistěhovalce na nizozemského chlapce s berlí.

Další dvě videa americký prezident nasdílel dnes. Na jednom z nich je muž v muslimském oděvu, který o zem rozbije sochu Panny Marie. Když sošku rozbije, ostatní arabsky zvolají bůh je veliký (Alláhu akbar). Na druhém záznamu pak podle Fransonové dav islamistů shodí ze střechy chlapce, kterého po dopadu ubije k smrti.

Deník Metro poznamenal, že sdílené příspěvky na Trumpově twitteru vyvolaly mezi uživateli internetu překvapení a spekulace, zda nebyl prezidentův účet terčem hackerů. Na fakt, že prezident použil příspěvky uskupení Britain First, upozornila na svém twitteru i Fransenová.

Mluvčí britské vlády dnes Trumpa za sdílení příspěvků krajně pravicové skupiny kritizoval. "Není v pořádku, že to prezident udělal," uvedl. "Britain First usiluje o rozdělení společnosti užíváním svých nenávistných historek, které šíří lži a zvyšují napětí. U poctivých lidí vyvolávají strach," dodal mluvčí. Britové podle něj ve valné většině odmítají rétoriku krajní pravice plnou předsudků, která "odporuje hodnotám této země: slušnosti, toleranci a respektu".

Opoziční politici vládu vyzvali, aby zrušila pozvání prezidenta Trumpa na státní návštěvu Británie. Pozvání dostal americký prezident již krátce po své inauguraci v lednu z rukou premiérky Theresy Mayové. Ani téměř po roce ale nebylo stanoveno datum návštěvy. Londýnský starosta Sadiq Khan, který Trumpa často kritizuje, označil dnes uskupení Britain First za "hnusnou organizaci plnou nenávisti, jejíž názory bychom měli odsoudit, ne umocňovat".

"Šíření nenávisti má své následky a prezident by se měl stydět," napsal dnes na twitteru Brendan Cox, manžel britské poslankyně Jo Coxové, kterou loni před referendem o odchodu Británie z Evropské unie zavraždil Thomas Mair. Křičel přitom heslo "Británie na prvním místě".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď