Trump dostal nový dopis od Kima, do Bílého domu zve Zelenského

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump (vlevo) se 30. června 2019 v hraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně mezi Jižní a Severní Koreou potřetí setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Washington - Americký prezident Donald Trump dostal třístránkový dopis od severokorejského vůdce Kim Čong-una a očekává, že brzy se sejdou k dalšímu jednání o demilitarizaci Korejského poloostrova. Řekl to dnes novinářům v Bílém domě. Dopis od Kima byl údajně "velmi krásný".

Trump nenaznačil, kdy by se příští schůzka mohla konat. Oba státníci se od loňského roku sešli už třikrát, ale pokrok v jednání byl jen skromný. Pchjongjang navíc v poslední době provedl několik zkoušek balistických raket krátkého doletu. KLDR varovala, že její moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu z roku 2017 může být u konce.

Únorový summit Trumpa s Kimem ve vietnamské metropoli Hanoji vyšel naprázdno, když se nepodařilo dojednat úplnou likvidaci severokorejských jaderných zbraní, kterou Washington požaduje výměnou za uvolnění či odvolání sankcí.

Trump dnes rovněž novinářům řekl, že k návštěvě USA bude pozván nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Velmi rozumného chlapa", který je schopen se s Kremlem dohodnout, Trump podle svých slov v Bílém domě uvítá velmi brzy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď