Dohoda s Čínou by podle Trumpa mohla být až po prezidentských volbách

foto Čínské bankovky v hodnotě 100 jüanů a americké stodolarovky.

Londýn - Obchodní dohoda mezi Washingtonem a Pekingem by mohla být uzavřena až po prezidentských volbách ve Spojených státech, které se uskuteční v listopadu příštího roku. Uvedl to dnes americký prezident Donald Trump, který tak podle agentury Reuters podkopal naděje na rychlé vyřešení sporu. Ten vedou dvě největší ekonomiky světa už od loňska a jeho dopady pociťuje i globální hospodářství.

"Nemám žádný konečný termín," řekl dnes k dohodě Trump v Londýně, kam přicestoval na summit NATO. "Domnívám se, že z některých hledisek je lepší počkat na dobu po volbách," dodal.

Trumpovy výroky měly negativní dopad na evropské akcie i na kurz čínského jüanu. Panevropský akciový index STOXX 600 tak smazal dopolední, asi půlprocentní růst a začal oslabovat. Den pak uzavřel se ztrátou o 0,63 procenta na 398,48 bodu.

Trumpova slova v průběhu dne ještě podtrhl americký ministr obchodu Wilbur Ross, když řekl, že počkat s podpisem obchodní smlouvy na období po prezidentských volbách oslabí pozici Pekingu. "Tím odstraníme ze stolu něco, o čem si mohou myslet, že jim dává nějakou páku v jednáních," řekl ministr v rozhovoru na finanční televizi CNBC.

Ross také poznamenal, že nová vlna cel na dovoz z Číny vstoupí podle plánu v platnost 15. prosince, pokud nevznikne nějaký důvod k jejich odkladu. Tím by mohl být významný pokrok v dosavadních rozhovorech. Ministr očekává, že jednání s Pekingem budou pokračovat, žádné schůzky na vysoké úrovni ale teď v plánu nejsou.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Experti na mezinárodní obchod a lidé blízcí Bílému domu v listopadu agentuře Reuters řekli, že USA a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až příští rok. Původně se přitom předpokládalo, že tato dílčí dohoda bude podepsána do konce listopadu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď