Americká vláda žádá soud, aby zabránil zveřejnění Boltonovy knihy

foto Americký prezident Donald Trump (vlevo) a jeho někdejší poradce John Bolton na snímku z 9. dubna 2018.

Washington - Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa stupňuje tažení proti knize prezidentova někdejšího poradce Johna Boltona. Ministerstvo spravedlnosti nejnověji požádalo federálního soudce o vydání předběžného rozhodnutí, které by Boltonovi zakázalo knihu zveřejnit, a požaduje, aby se omezení vztahovalo rovněž na nakladatele a knihkupce. Ovšem vzhledem k tomu, že kniha už je vytištěná a část nákladu již obdržely jednotlivé obchody, je šance na úspěch kroku americké vlády mizivá, napsal list The New York Times.

"Zveřejnění rukopisu poškodí národní bezpečnost Spojených států," zopakovalo ministerstvo spravedlnosti v žádosti o zastavení publikace knihy argument, který Bílý dům používá již několik měsíců. Kvůli němu se vydání knihy zpozdilo, jelikož Bolton musel z rukopisu vyřadit pasáže, jež podle vlády obsahovaly tajné informace.

Ministerstvo žádostí zesílilo své snahy den poté, co na Boltona podalo žalobu za to, že údajně řádně nedokončil kontrolní proces týkající se knihy, k němuž se zavázal, když přijímal svou bezpečnostní prověrku. V dřívější žalobě úřad žádal, aby soud Boltonovi zabavil veškeré příjmy, jež mu z knihy plynou. Nyní ale ministerstvo chce, aby soud nařídil dočasné zmrazení celého publikačního procesu, dokud kauza nedospěje k řádnému verdiktu.

Podle odborníků oslovených The New York Times však ministerská žádost zřejmě neuspěje jak z praktických, tak z právních důvodů. Kniha již v mnoha exemplářích dorazila do knihkupectví a úryvky z ní se objevily v médiích. Nejvyšší soud přitom v několika mnoha předchozích kauzách rozhodl, že snahy vlády zabránit uveřejnění literárních děl jen zřídka neodporují prvnímu dodatku americké ústavy, který garantuje svobodu slova a vyjadřování.

"Dnešní (středeční) žádost vlády je zbytečnou, politicky motivovanou přehlídkou marnosti," napsal nakladatelský dům Simon & Schuster, který Boltonovu knihu vydává. V USA a po celém světě jsou podle něj již v distribučním oběhu stovky tisíc výtisků a případný soudní zákaz by již ničeho nedosáhl.

Podle The New York Times ale skutečně hrozí, že soudy Boltona potrestají po vydání knihy tím, že mu zabaví honorář, který se podle amerických médií pohybuje kolem dvou milionů dolarů (asi 47,3 milionu korun). Bolton totiž neobdržel oficiální potvrzení o tom, že úspěšně završil kontrolní proces rukopisu s činiteli Bílého domu, kteří dohlížejí na to, aby kniha neobsahovala utajované informace. Bolton tvrdí, že dostal zelenou pro vydání díla ústně po několikaměsíčních úpravách nevyhovujících pasáží. Jeho právník se přitom domnívá, že Bílý dům zneužívá argumentů o národní bezpečnosti kvůli tomu, aby zabránil zveřejnění nepříjemných informací o Donaldu Trumpovi.

Podle dosud zveřejněných úryvků Bolton v knize například tvrdí, že Trump žádal čínského prezidenta Si Ťin-chinga o pomoc se svým znovuzvolením v nadcházejících volbách. Kvůli podobnému jednání s ukrajinským protějškem přitom Trump čelil na přelomu roku ústavní žalobě, osvobodil ho však republikány ovládaný Senát. Podle exporadce při jednání s čínským státníkem nešlo ze strany šéfa Bílého domu o izolovaný incident, ale o součást "vzorce zásadně nepřijatelného chování, které podkopává samotnou legitimitu prezidentského úřadu".

"Je to lhář," řekl v reakci Trump deníku The Wall Street Journal. "Každý v Bílém domě Johna Boltona nenáviděl," dodal prezident.

Bolton: Trump naznačil, že chce vládnout déle, než dva mandáty

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru se svým čínským protějškem Si Ťin-Pchingem na konci roku 2018 naznačil, že by mu mělo být umožněno zůstat ve funkci po více než dvě funkční období, jak dovoluje americká ústava. Ve své chystané knize to píše Trumpův tehdejší bezpečnostní poradce John Bolton. Úryvek z knihy, jejíž zveřejnění se snaží americká vláda u soudu zablokovat, otiskl list The Wall Street Journal.

Si při večeři v Buenos Aires během summitu skupiny zemí G20 Trumpovi údajně řekl, že by s ním chtěl spolupracovat ještě dalších šest let. Americký prezident na to podle Boltona odpověděl, že mu mnoho lidí říká, že by pro něj měl být zrušeno ústavní omezení na dvě čtyřletá funkční období, jež vstoupilo v platnost na začátku 50. let minulého století.

Čínský prezident na to odpověděl, že v USA se koná příliš mnoho voleb a že nechce začít jednat s jiným prezidentem, čemuž Trump údajně souhlasně přikyvoval.

Boltonova kniha obsahuje řadu výbušných obvinění vůči Trumpovi, podle něhož se však jedná o "lži a falešné historky". "Říkal o mně jen samé dobré věci (...) dokud jsem ho nevyhodil. Roztrpčený nudný hlupák, který chtěl jít jen do války," napsal prezident na twitteru. "Bolton je neschopný!" pokračoval v dalším příspěvku.

Exporadce v knize tvrdí, že Trump spojoval veškerá svá zahraničně-politická rozhodnutí se snahou o znovuzvolení, které je pro něj důležitější, než prosperita Spojených států. Trump prý tak nabízel protislužby zahraničním lídrům za to, že přijmou kroky, které budou pozitivně přijaty americkými voliči.

To se týkalo především Číny, Bolton však hovoří rovněž o prezidentově rozhovoru s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten údajně předal v květnu 2018 Trumpovi zprávu, která hovořila o nevině turecké firmy, kterou vyšetřovali prokurátoři z jižního okrsku státu New York. "Trump následně řekl Erdoganovi, že prokurátoři z jižního okrsku nejsou jeho lidé, ale jsou to lidé (bývalého prezidenta) Obamy, což je problém, který se napraví, až budou nahrazeni jeho lidmi," píše Bolton.

Trump se podle exporadce rovněž snažil odvést pozornost od jedné z afér své dcery a poradkyně v Bílém domě Ivanky Trumpové tím, že veřejně bránil korunního prince Saúdské Arábie Muhammada bin Salmána v kauze vraždy novináře Džamála Chášukdžího. V listopadu 2018 se v amerických médiích objevily zprávy, že Trumpová používala svůj osobní e-mail při vyřizování vládních záležitostí. Kvůli stejnému počínání přitom Trump a další republikáni vedli dlouhou kampaň proti někdejší demokratické kandidátce na prezidenta Hillary Clintonové. Trump proto uspořádal tiskovou konferenci, na níž řekl, že Salmán "možná věděl, možná nevěděl" o vraždě Chášukdžího, což vyvolalo velkou pozornost tisku. "Tohle média odkloní," řekl údajně Trump před konferencí. "Pokud přečtu toto vyjádření osobně, tak to vytlačí tu věc s Ivankou," dodal podle Boltona.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď