Trump chce omezit automatické právo novorozenců na občanství USA

foto Americký prezident Donald Trump

Washington - Americká vláda se vážně zabývá myšlenkou, že zruší automatické právo na americké občanství přiznávané osobám, které se v USA narodí rodičům bez amerického občanství. Novinářům to dnes v Bílém domě řekl prezident Donald Trump. O právo na občanství USA by mohli přijít i lidé, kteří na území USA pobývají nezákonně, řekl prezident.

"Velmi vážně o tom uvažujeme. Překročíte hranice, máte dítě - a gratulace, dítě je teď občanem USA. Upřímně řečeno, je to absurdní," konstatoval prezident. Loni Trump americkým novinářům řekl, že automatické přiznávání občanství novorozencům zruší exekutivním příkazem, tedy bez souhlasu Kongresu. Podle expertů citovaných agenturou Reuters by byl takový postup v rozporu s ústavou.

Podle čtrnáctého dodatku americké ústavy dostávají americké občanství "všechny osoby narozené nebo naturalizované ve Spojených státech". Úřady USA dodatek běžně vykládají jako povinnost přiznat občanství všem osobám narozeným v zemi bez ohledu na to, zda jsou či nejsou jejich rodiče občany USA, nebo zda žijí ve Spojených státech legálně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 27. ledna 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď