Trump čelí kritice opozice za tvrdý postoj k protestujícím

foto Americký prezident Donald Trump pózuje s biblí před kostelem poblíž Bílého domu, odkud policie krátce předtím s použitím gumových projektilů vyhnala stovky pokojně protestujících lidí.

Washington - Špičky opozičních demokratů dnes kritizovaly prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že pro potlačení současných nepokojů spojených s úmrtím zatýkaného černocha George Floyda povolá do některých států armádu i veškeré nutné federální civilní zdroje. Odmítavou reakci si rovněž vysloužilo jeho pózování s biblí před kostelem poblíž Bílého domu, odkud policie krátce předtím s použitím gumových projektilů vyhnala stovky pokojně protestujících lidí.

Jedním z prvních, kteří na Trumpova slova zareagovali, byl prezidentův pravděpodobný protikandidát v listopadových volbách Joe Biden, podle nějž prezident používá americkou armádu proti Američanům.

K němu se zanedlouho připojili někteří demokratičtí členové Kongresu a guvernéři, které Trump v pondělí rovněž nařkl z toho, že proti demonstrantům postupují příliš slabě. "Jsou to jen jeho výhrůžky a zastrašování (místních) komunit," řekla členka Sněmovny reprezentantů za Kalifornii Karen Bassová.Sedmý den pokračovaly v USA protesty kvůli smrti černocha George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu. Připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení. New Yorkem pochodovaly tisíce lidí a z videí je patrné rabování například na Manhattanu. Při střelbě bylo zasaženo nejméně pět policistů, další tři pak byli zraněni při srážce s auty. Z Chicaga jsou hlášeni dva mrtví.
"Prezident opakovaně prokázal, že je neschopný vládnout a neprojevil zatím nic kromě falešného siláctví po celou dobu chaosu, který doprovází jeho prezidentství," uvedl ve vyjádření guvernér státu Washington Jay Inslee. "Násilnosti nezmírníte tím, že vyšlete do ulic vojáky," prohlásila guvernérka státu Oregon Kate Brownová.

Trump, který se v proslovu v Růžové zahradě Bílého domu nazval "prezidentem zákona a pořádku", si však vysloužil pochvalu od svých spolustraníků ze Senátu. "Řekl bych, že prezidentovy komentáře z Růžové zahrady byly důležité. (...) Myslím, že nás vedou správným směrem," prohlásil senátor Tim Scott v televizi Fox News.

Prezidentův závazek tvrdšího přístupu k demonstrantům rezonoval i mezi komentátory amerických médií. Konzervativní moderátor Tucker Carlson z Trumpovi nakloněné stanice Fox News se poněkud vzácně do prezidenta opřel. Vadilo mu přitom, že Trump dosud nepostupoval dostatečně tvrdě. "Můžete opakovaně říkat trapné věci v televizi," řekl moderátor v monologu adresovaném přímo prezidentovi. "Všechno vám bude odpuštěno, pokud ochráníte svůj lid. Pokud jej ale neochráníte (...), pak je konec. Lidé vám neodpustí slabost," dodal Carlson.

Moderátor televize CNN Anderson Cooper, jenž je k nejmocnějšímu muži světa spíše kritický, zase Trumpa označil za "rádoby válečného prezidenta". "Prezident si zřejmě myslí, že dominovat pokojným protestům, dominovat černochům, je zákon a pořádek," poznamenal Cooper.

Silnou kritiku si prezident vysloužil od biskupky Mariann Buddeové, do jejíž diecéze spadá kostel naproti Bílému domu, který byl o víkendu lehce poničen při protestech a před nímž se nechal Trump krátce fotografovat s biblí v ruce. "Ráda bych se vyjádřila jasně: prezident právě použil bibli, nejsvětější text židokřesťanské tradice, a bez povolení jeden z kostelů v mé diecézi jako jeviště pro sdělení zprávy, jež je v přímém rozporu s Ježíšovým učením," řekla biskupka.

Prezidentovo chování se nelíbí ani některým členům jeho Republikánské strany. "Existuje základní - ústavou dané - právo protestovat a jsem proti tomu, aby byl poklidný protest rozháněn kvůli fotografování, při němž je Slovo boží použito jako rekvizita," řekl republikánský senátor za Nebrasku Ben Sasse. "Pokud se ptáte, zda se má nasadit slzný plyn, aby byla vyklizena cesta a prezident se mohl nechat vyfotit, odpověď, zní ´ne´", řekl serveru Politico jihokarolínský senátor Tim Scott. Britská BBC připomíná, že jde o jediného černošského člena Senátu za republikány.

V podobném duchu se vyjádřili rovněž dva nejvýše postavení demokratičtí členové Kongresu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer ve společném prohlášení. "Používat slzný plyn na pokojné protestující bez provokace jen proto, aby prezident mohl pózovat na fotku před kostelem, je zneuctěním veškerých hodnot, která nás víra učí," uvedli zákonodárci.

Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, v pondělí oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil levicově-anarchistického hnutí Antifa. Podle firmy jej však ve skutečnosti vytvořila americká neonacistická skupina Identity Evropa. Její příspěvky vyzývaly k násilnostem při současných nepokojích v USA, jež vypukly po úmrtí černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou.

Účet sice sledovalo jen několik stovek lidí, jeho odhalení je nicméně podle stanice CNN důkazem toho, že se americká extrémní pravice snaží podněcovat násilnosti při současných protestech, které jsou největší za několik posledních desetiletí.

Americký prezident Donald Trump o víkendu svaloval vinu za násilnosti při protestech na radikální levici a na twitteru informoval, že jeho administrativa označí Antifu, tedy antifašistickou akci, za teroristickou organizaci.

Řada komentátorů však následně poznamenala, že vláda nepřišla s žádnými důkazy o tom, že by za násilnostmi skutečně stáli přívrženci Antify. Ta je navíc neorganizovaným a decentralizovaným sdružením různých skupin, které spolu nemusí názorově souhlasit a nemají jednoho vůdce či jasnou organizační strukturu. Posledním problémem Trumpova záměru je fakt, že podle amerických zákonů nelze označit jako teroristickou žádnou vnitrostátní organizaci.

Pozorovatelé se přitom domnívají, že násilnosti pravděpodobně na některých místech vyvolávají krajně pravicové a neonacistické skupiny, které se tím snaží vyhrotit rasové nepokoje. Cíle a názory těchto skupin jsou rovněž různorodé, některé z nich však usilují o ustavení bělošského státu na části území dnešních USA a domnívají se, že vyhrocením současných nepokojů se jim podaří urychlit dosažení takového cíle.

Podle serveru Axios je oznámení také dalším důkazem tvrdšího postoje Twitteru vůči nepravdivým informacím na své sociální síti. Firma se dostala do sporu s Trumpem kvůli tomu, že několik jeho příspěvků označila za zavádějící. Prezident ji obvinil z cenzury konzervativních názorů a následně vydal exekutivní příkaz, jehož cílem je odebrat sociálním sítím některé jejich právní ochrany.

Twitter pak v pondělí rovněž označil varovným nápisem příspěvek floridského kongresmana Matta Gaetze, který navrhoval, aby vláda pronásledovala členy Antify stejně jako teroristy na Blízkém východě. Podle Twitteru tato zpráva porušila zásady používání sítě, protože oslavovala násilí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 30. listopadu 2020

Očekáváme v 1:00 -3°C

Celá předpověď