Trump bude odpočívat na golfu ve Skotsku, čekají se protesty

foto Ilustrační foto - Helikoptéra s americkým prezidentem Donaldem Trumpem přistává v Londýně, v popředí transparenty protestujících demonstrantů.

Edinburgh (Británie) - Po konci oficiální části jeho návštěvy Británie si americký prezident bude dnes a v neděli užívat volna, které stráví ve svém golfovém areálu ve skotském Turnberry. Stejně jako na pátek jsou i na dnešek ohlášeny demonstrace proti jeho návštěvě, největší z nich by se měla konat v Edinburghu. Balon znázorňující Trumpa jako mimino v plenkách, který doprovázel demonstraci v Londýně, bude ale na protestech ve Skotsku oproti plánům chybět.

Podle svých poradců prezident víkend věnuje přípravám na pondělní summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách, agentura AP ale poznamenala, že si jistě najde čas i na to, aby si zahrál golf.

V okolí areálu, kde stráví Trump soukromou část své cesty do Británie, budou panovat až do jeho nedělního odletu přísná bezpečnostní opatření. Policie hlídkuje nejen na příjezdových cestách, ale i na moři poblíž golfového hřiště.

Přímo v Turnberry by se měla konat jedna z demonstrací ohlášených na víkend ve Skotsku. Původně se v blízkosti Trumpova golfového areálu měl vznášet také balon znázorňující amerického prezidenta jako mimino v plenkách. Vzhledem k omezením ve vzdušném prostoru nad areálem to ale úřady zakázaly.

Nafukovací karikatura, která doprovázela páteční masovou demonstraci v Londýně, se měla na základě náhradního plánu vznášet nad čtvrtí Holyrood ve skotské metropoli Edinburghu. Ve čtvrti sídlí mimo jiné skotský parlament, kde by měla dnes začít demonstrace proti Trumpově pobytu ve Skotsku. Aby se balon vznášel nad skotským zákonodárným sborem ale úřady jako nedůstojné zakázaly.

Ke Skotsku má Trump zvláštní vztah. Jeho matka se jako Mary Anne MacLeodová narodila na skotském souostroví Hebridy. Během odpočinku po oficiální návštěvě by americký prezident mohl mít čas kromě golfu i na to, aby si pečlivě prostudoval své skotské kořeny. Od britské premiérky Theresy Mayové totiž v pátek dostal malovaný rodokmen sahající až k narození jeho praprapradědečka v roce 1776. V témže roce Spojené státy vyhlásily nezávislost na Británii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď