Trump: Brexit je věcí Británie a obchodovat s Londýnem budeme

foto Americký prezident Donald Trump (vlevo) jedná s ministerskou předsedkyní Theresou Mayovou ve venkovském sídle britských premiérů Chequers.

Londýn - Rozhodnutí o podobě odchodu Spojeného království z Evropské unie je věcí Británie. Po dnešním jednání s premiérkou Theresou Mayovou to prohlásil americký prezident Donald Trump, který zároveň slíbil, že Británie bude moci s USA po brexitu obchodovat. Podle Mayové se oba státníci dohodli, že se budou snažit o "ambiciózní" obchodní dohodu. Trumpovu první oficiální návštěvu Británie od jeho nástupu do úřadu přitom poznamenala kritika, kterou na adresu chystané podoby brexitu pronesl v rozhovoru pro list The Sun. Dnes ale Trump prohlásil, že premiérku opakovaně chválil, a naznačil, že ze strany listu šlo o falešnou zprávu. Proti Trumpově návštěvě po celé Británii protestovaly desetitisíce lidí.

"Cokoli uděláte, bude v pořádku," řekl Trump k brexitu po jednání s Mayovou a doplnil, že je přesvědčen, že nebude problém uzavřít mezi Washingtonem a Londýnem obchodní dohodu. V rozhovoru poskytnutém bulváru The Sun přitom šéf Bílého domu předtím řekl, že brexitový plán je špatný a neumožní uzavřít obchodní dohodu mezi USA a Británií.

Mayová v této souvislosti uvedla, že Británie po vystoupení z EU bude moci uzavírat obchodní smlouvy se všemi zeměmi. S Trumpem se podle ní domluvili na jednání o "ambiciózní" dohodě o volném obchodu. V odpovědi na otázku týkající se Trumpovy kritiky uvedla, že zařídí takový brexit, pro jaký Britové hlasovali v předloňském referendu.

Představitelé USA a Británie dnes v sídle britských premiérů Chequers hovořili také o Rusku. Trump řekl, že chce mít s Moskvou dobré vztahy a stejně dobře chce vycházet s Čínou. Ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 označil za chybu svého předchůdce Baracka Obamy. Na pondělní schůzce s Vladimirem Putinem v Helsinkách hodlá mluvit o Ukrajině, o Sýrii i o nešíření jaderných zbraní a také o údajném ruském zasahování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Novinářům řekl, že věří, že dokáže s Putinem rozvinout přátelské vztahy.

Mayová konání helsinského summitu přivítala a za důležité označila, že prezident do jednání se svým ruským protějškem vstupuje "z pozice síly" a s jednotnou Severoatlantickou aliancí v zádech. USA také poděkovala za podporu v kauze otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Anglii, ze které Londýn obviňuje Moskvu, jež to popírá.

Oba politici se vrátili i k summitu NATO, kterého se ve středu a ve čtvrtek účastnili v Bruselu. Trump poděkoval Mayové, že podpořila jeho požadavek, aby všichni členové aliance spravedlivě sdíleli náklady na obranu. Zopakoval zároveň svou kritiku výstavby plynovodu Nord Stream 2 pro dodávky ruského plynu do Evropy, zejména do Německa. Berlín podle něj na jedné straně žádá ochranu před Moskvou a na druhé straně Rusku hradí miliardy za energie. Podle Mayové se o plynovodu bude jednat na půdě EU.

Americký prezident hovořil také o tom, že chce se svými spojenci společně čelit všem bezpečnostním hrozbám. V této souvislosti se zmínil o Íránu a prohlásil, že má s Mayovou shodný názor, že Teherán nikdy nesmí získat jaderné zbraně.

Po jednání v Chequers měl Trump na programu setkání s královnou Alžbětou II. na hradě Windsoru. Panovnice jej spolu s jeho manželkou Melanií přijala s vojenskými poctami. Na hradě pak prezident s královnou hovořil nad šálkem čaje asi tři čtvrtě hodiny. Večer odletěl do Skotska, kde stráví soukromý víkend.

Proti Trumpově návštěvě se v Británii na řadě míst protestovalo. Do průvodu ulicemi Londýna, který mířil na Trafalgarské náměstí, se podle agentury AP zapojily desetitisíce lidí. Organizátoři tvrdí, že se sešlo více než 100.000 demonstrantů a podle organizace People's Assembly, která se na pořádání protestu podílela, dokonce účast překonala hranici 250.000 osob. Policie oficiální odhady nezveřejnila.

Nad britskou metropolí se během akce vznášel velký balon, který Trumpa znázorňoval jako mimino v plenkách. Na demonstraci promluvil i předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Kromě metropole se protestovalo také v dalších britských městech včetně Manchesteru, Sheffieldu či Glasgowa. Podle deníku The Sun prezident o demonstracích i o balonu ví a protestní akce se jej dotkly.

Trump poděkoval Mayové za podporu na summitu NATO

 

Americký prezident Donald Trump dnes poděkoval britské premiérce Therese Mayové, že na summitu NATO v Bruselu podpořila jeho požadavek, aby všichni členové aliance spravedlivě sdíleli náklady na obranu.

Trump v Bruselu kritizoval státy, které vydávají méně než dvě procenta HDP na zbrojení. Všichni členové aliance zopakovali, že tento závazek splní do roku 2024, jak se v roce 2014 dohodli. To se týká i České republiky, která prozatím investuje do armády zhruba jedno procento HDP.

Stejně jako na summitu NATO, i dnes Trump zopakoval, že výstavba plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, je tragédií. Poukázal přitom opět na skutečnost, že Německo na jedné straně žádá ochranu před Ruskem a na druhé Moskvě hradí miliardy za energie.

Trump nicméně ujistil, že americké závazky vůči Evropě platí. Na dotaz, zda je výhodné mít v Evropě americké vojáky, prezident odpověděl, že záleží na tom, kde jsou rozmístěni. "Ale má to psychologické i vojenské přínosy," dodal o americké vojenské přítomnosti na kontinentě.

Americký prezident hovořil také o tom, že chce se svými spojenci společně čelit všem bezpečnostním hrozbám. V této souvislosti se zmínil o Íránu a prohlásil, že má s Mayovou shodný názor, že Teherán nikdy nesmí získat jaderné zbraně.

Mayová a Trump se dohodli na jednání o obchodní dohodě

Britská premiérka Theresa Mayová se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dohodla, že se budou snažit uzavřít "ambiciózní" obchodní dohodu o volném obchodu. Šéfka britské vlády to řekla na společné tiskové konferenci s Trumpem po jednání v rezidenci britských premiérů Chequers. Mayová Spojeným státům rovněž poděkovala za podporu v případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala.

Mayová po setkání s Trumpem ocenila zvláštní vztah Británie a USA a prohlásila, že spolu s americkým prezidentem chtějí tento vztah ještě prohloubit. Jednou z oblasti hlubší spolupráce by podle ní měla být bezpečnost, další hospodářství a obchod.

Na dotaz týkající se kritiky chystané podoby odchodu Spojeného království z Evropské unie, která z úst amerického prezidenta zazněla v rozhovoru poskytnutém listu The Sun, Mayová řekla, že zařídí takový brexit, pro jaký Britové hlasovali v předloňském referendu. Zdůraznila, že brexitem skončí volný pohyb osob, posílání peněz do rozpočtu EU, jurisdikce Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku na britském území i účast Británie na společné zemědělské politice. "To je to, pro co Britové hlasovali, a to je to, co jim dáme," zdůraznila.

Trumpovi premiérka poděkovala za podporu, které se Británii od Washingtonu dostalo v souvislosti s kauzou otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Anglii, ze které Londýn obviňuje Moskvu, jež to popírá.

Mayová zároveň přivítala skutečnost, že se v pondělí uskuteční summit Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Za důležité označila, že americký prezident do jednání se svým ruským protějškem vstupuje "z pozice síly" a s jednotnou Severoatlantickou aliancí v zádech.

Trumpovy výroky o Mayové vyvolávají v Británii ohromení a kritiku

Kritika amerického prezidenta Donalda Trumpa britské premiérky Theresy Mayové v rozhovoru s bulvárním listem The Sun v den jeho návštěvy v Británii dominuje dnes zpravodajství britských médií. Trumpovy nediplomatické výroky důrazně kritizují někteří britští politici.

Trump odmítl návrhy Mayové na "měkký" brexit, píší The Times. Myslel jsem, že vy Britové chcete brexit, píše o Trumpovi na první stránce pravicový bulvár Daily Mail. The Sun, kterému Trump dlouhé interview poskytl, má na první stránce titulek s parafrází Trumpových výroků Mayová zničila brexit... obchodní dohoda s USA se ruší.

Mayové se zastala labouristická stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová. "Donald Trump se chová mimořádně neurvale. Ona je hostitelka. Co ho jeho matka učila?" řekla Thornberryová. Podle ní komentáře o brexitové strategii Mayové a tvrzení, že by Boris Johnson byl "skvělý premiér" jsou "jedna hrubost za druhou".

Konzervativní poslankyně Sarah Wollastonová uvedla, že Trump je "odhodlán urazit" Mayovou. Tato rozdělující rétorika je odpudivá, dodala poslankyně s tím, že "jestli přitakání Trumpovu světovému názoru je cenou za dohodu, tak to nestojí za to".

Konzervativní poslankyně a náměstkyně ministra pro kulturu, média a sport Margot Jamesová na twitteru napsala "Ne, pane prezidente. Boris Johnson by byl hrozný premiér". Náměstek ministra školství Sam Gyimah se na twitteru zeptal Kde je vaše vychování, pane prezidente?

Naopak přední stoupenec rázného odchodu Británie z EU a vnitrostranický soupeř Mayové, konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg se domnívá, že Trumpovy výroky o obchodní dohodě jsou "naprosto rozumné". "Británie chce obchodní dohodu s Donaldem Trumpem a on řekl: jestli chcete obchodní dohodu se Spojenými státy, takhle se to nedělá," řekl Rees-Mogg rozhlasu BBC. "Je naprosto rozumné, když americký prezident něco takového řekne."

Sám The Sun uvádí, že Trump v rozhovoru odhodil diplomatické zvyklosti, když kritizoval Mayovou za to, jak jedná o brexitu, a chválil Borise Johnsona jako "skvělého" budoucího premiéra. Deník napsal, že rozhovor přilije nitroglycerin do již nyní doutnající vzpoury stoupenců tvrdého brexitu proti premiérce.

The Guardian označuje interview za "mimořádné". Zdůrazňuje, že Theresa Mayová bude pod velkým tlakem, když se bude snažit při dnešním jednání s Donaldem Trumpem zabezpečit obchodní dohodu se Spojenými státy jen pár hodin poté, co uvedl, že její návrhy na měkký brexit takovou dohodu "zabijí".

Také americký list The New York Times označil Trumpovy výroky za "pozoruhodné porušení tradičního protokolu". Podle deníku předvedl v plné síle svůj styl konfrontační a rozkladné diplomacie, když "podkopal premiérku Mayovou jen pár hodin po příletu do její země".

Newyorský list shrnul Trumpovo čtvrteční vystoupení na summitu NATO a začátek návštěvy v Británii ze "turné zaměřené na globální rozvrat, kterému se nepodobá nic, co by udělal kterýkoli nedávný americký vůdce".

Diplomatický komentátor televize Sky News napsal, že by od Mayové bylo bláhové očekávat od Trumpovy návštěvy zaručené výsledky. Prezident bude nadšen z pompy z večeře v Blenheimském paláci a hlavně z čaje u královny. Ale Theresa Mayová by byla bláhová, kdyby si myslela, že za to něco dostane. Teď ví, že Trump ukazuje vděčnost slovy, která jen dále oslabují její již tak vratkou pozici. Ale neměla by být překvapena. Stačí se zeptat francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, napsal komentátor Sky News.

Přes veškeré Macronovo úsilí se Donald Trump choval hrozně na summitu skupiny G7 v Québeku a oslabil celé západní spojenectví. Jeho vystoupení v NATO bylo stejně mimořádné. Jeho pozérství, pokud jde o náklady na zbrojení, se asi líbí jeho stoupencům doma, kteří věří, že Ameriku okrádají instituce jako NATO. Ale předvedl neznalost základních věcí a přesto, že tvrdil opak, NATO zanechal oslabené. Vladimirovi Putinovi se to musí líbit, dodal komentátor Sky News.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď