Trump a Si mluvili o nutnosti spolupráce v boji proti koronaviru

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump (vlevo) a čínský prezident Si Ťin-pching na schůzce na okraj summitu zemí G20 v Japonsku.

Washington/Peking - Prezidenti Spojených států a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching dnes v telefonickém rozhovoru zdůraznili nutnost spolupráce svých zemí v boji proti šíření koronaviru SARS-CoV-2. Podle agentury AFP jde o signál určitého uvolnění napětí po vzájemných slovních výpadech v posledních dnech souvisejících s koronavirovou krizí.

"Čína je připravená pokračovat ve sdílení informací a zkušeností se Spojenými státy," zdůraznil Si Ťin-pching podle čínské státní televize CCTV v telefonátu s Trumpem. Obě země se podle nejvyššího čínského představitele "musí spojit proti epidemii" nemoci COVID-19, kterou koronavirus vyvolává.

Americký prezident na twitteru po rozhovoru s čínským partnerem ocenil zkušenosti, které Čína v boji proti koronaviru SARS-CoV-2 získala. "Čína se už dostala daleko a získala velké znalosti o tomto viru. Úzce spolupracujeme. Velký respekt!" napsal ve svém tweetu šéf Bílého domu.

Podle informace poskytnuté o telefonátu čínským ministerstvem zahraničí Si Ťin-pching řekl, že spolupráce obou zemí je jedinou správnou volbou a že Čína chce podpořit Spojené státy v jejich snaze zvládnout koronavirus.

Čínský prezident rovněž znovu ujišťoval, že Peking je otevřený a transparentní pokud jde o epidemii nemoci, kterou se v Číně infikovalo více než 80.000 lidí. Podle nejnovější informací USA již počtem nakažených Čínu předstihly.

Američtí představitelé, včetně Trumpa, dosud Peking obviňovali, že není dostatečně transparentní ohledně infekce způsobené koronavirem a že především v počátcích epidemie, která se začátkem roku začala šířit z čínského města Wu-chan, poskytoval neúplné informace..

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď