Trojnásobný vítěz Velké pardubické,kůň Peruán,má v Zámrsku pomník

foto V Zámrsku na Orlickoústecku před dostihovým centrem odhalili 12. října 2019 bronzovou sochu koně Peruána, trojnásobného vítěze Velké pardubické. Odhalení pomníku, den před letošní Velkou pardubickou, přihlížely desítky lidí. Investorem sochy je majitel Peruána Václav Bruna (na snímku). Pomník stojí nedaleko statku, kde kůň žil, byl trénován a kde také v roce 2017 uhynul. Na snímku zleva jsou majitel Peruána Václav Bruna a sochař Petr Novák při odhalování sochy.

Zámrsk (Olrickoústecko) - V Zámrsku na Orlickoústecku před dostihovým centrem dnes odhalili bronzovou sochu koně Peruána, trojnásobného vítěze Velké pardubické. Odhalení pomníku, den před letošní Velkou pardubickou, přihlížely desítky lidí. Investorem sochy je majitel Peruána Václav Bruna. Pomník stojí nedaleko statku, kde kůň žil, byl trénován a kde také v roce 2017 uhynul. V ČR má pomník několik dostihových koní.

Fotogalerie

"Pomník vznikl proto, abychom na Peruána nezapomněli. Je to dovršení mých dostihových snah. Načasování odhalení pomníku před Velkou pardubickou byl záměr," řekl ČTK Bruna. Sochu na předem vybrané místo instalovali v Zámrsku minulý týden.

Bronzová socha za dva miliony korun, která zachycuje koně v pohybu, vznikla v umělecké slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku. Slévači na ní pracovali od letošního května, kdy byla do slévárny přivezena sádrová socha koně. Autorem sochy je sochař Petr Novák z Jaroměře, který se tématu koní věnuje mnoho let. Na soše Peruána Novák pracoval od listopadu roku 2017. Menší model sochy vytvořil ještě v době, kdy Peruán žil. Sejmul zvířeti veškeré míry potřebné ke ztvárnění. Socha je pozoruhodná právě dynamikou, kterou sochař zachytil. "S výsledkem jsem velice spokojen. Soch koní zachycených v trysku nenajdete mnoho," řekl ČTK Bruna.

Socha je vysoká přes 170 centimetrů a zhruba čtyři metry dlouhá. Svařená je z 15 dílů a uvnitř má kvůli lepší stabilitě nerezovou kostru.

Peruán patří mezi osm koní, kteří dokázali vyhrát Velkou pardubickou třikrát. Vítězství na pardubické dráze slavil třikrát za sebou v letech 1998 až 2000, vždy v sedle s žokejem Zdeňkem Matysíkem. Dožil se 29 let a ve své kariéře ovládl 20 dostihů, z toho 16 překážkových a čtyři rovinové. Vydělal přes sedm milionů korun a dostihový důchod trávil ve stáji v Zámrsku u svého majitele Václava Bruny.

V Česku jsou bronzové sochy celých dostihových koní ojedinělé. Pomník má od roku 2015 v obci Zboř na Jihlavsku sedmnáctiletá klisna Orphee des Blins, která bude v neděli zavádět startující koně ve Velké pardubické na start. Dostihovou kariéru ukončila trojnásobná vítězka Velké pardubické z dostihové stáje Pegas na podzim 2014. Bronzovou sochu má v místě domovské stáje. Sochy se ještě za svého života dočkala také dvojnásobná vítězka Velké pardubické klisna Registana, zemřela letos v létě ve věku 23 let. Bronzová socha tohoto dostihového koně je v obci Trnová u Prahy. Registanu koupil trenér Čestmír Olehla pro stáj Wrbna Racing a ve Velké pardubické zvítězila v letech 2003 a 2004. Naposledy závodila v roce 2006.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 30. května 2020

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď