Sněmovna projedná trojici předloh souvisejících s koronavirovou krizí

foto Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová byla na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny 10. listopadu 2021 v Praze zvolena předsedkyní Sněmovny. 

Praha - Sněmovna dnes odpoledne projedná návrhy na obnovení krizového ošetřovného, bonusu pro lidi v karanténě a kompenzací pro živnostníky. Předlohy podal dosluhující kabinet ANO a ČSSD v souvislosti s epidemií koronaviru. Nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) už avizoval, že je poslanci pětikoalice upraví. Své požadavky budou moci uplatnit při dopoledním jednání sněmovních výborů.

Ošetřovné má podle vládního návrhu opět činit 80 procent základu výdělku místo běžných 60 procent a stát je má vyplácet po celou dobu uzavření škol či tříd. Lidé v karanténě by měli dostávat k náhradě mzdy či platu příspěvek až 370 korun denně, aby se pracovníci karanténě nevyhýbali kvůli ztrátě výdělku. Obě podpory by se měly podle předloh vyplácet zpětně od listopadu.

Takzvaný kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečně činné a společníky společností s ručením omezeným má činit až 1000 korun denně. V případě lidí, kteří pracují na dohody, to má být 500 korun denně. Podpora míří na firmy a podnikatele, kterým klesly v rozhodném období tržby nejméně o 30 procent. Pokud bude předloha schválena, finanční správa bude bonus vyplácet zpětně od 22. listopadu.

Kvůli trojici předloh vyhlásila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) stav legislativní nouze, který umožňuje zrychlené schvalování zákonů. Musí jej ale potvrdit sněmovní plénum.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 1. prosince 2021

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď