Trofeje pro vítěze TdF vyrobili čeští skláři z Lasvitu

foto Trofeje pro vítěze nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France znovu vyrobili čeští skláři společnosti Lasvit. Vybrousit jednu trvalo sklářům z Novoborska tři dny. Autorem návrhu byl designér Škody Auto Peter Olah (na snímku). Trofeje, které dostanou držitelé všech čtyř trikotů, jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a ručně broušeného křišťálového skla. Každá váží téměř čtyři kilogramy a je vysoká přes 60 centimetrů.

Nový Bor (Českolipsko) - Trofeje pro vítěze nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France znovu vyrobili čeští skláři společnosti Lasvit. Vybrousit jednu trvalo sklářům z Novoborska tři dny. Autorem návrhu byl už tradičně designér Škody Auto Petr Olah. Trofeje, které dostanou držitelé všech čtyř trikotů, jsou vyrobené z jednoho kusu ručně foukaného a ručně broušeného křišťálového skla. Každá váží téměř čtyři kilogramy a je vysoká přes 60 centimetrů, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Lasvitu Anna Barochová.

Lasvit vyrábí trofeje pro Tour už deset let. "Každý rok je přitom technika dekorace jiná, aby vítězové měli doma pokaždé originál vztahující se k danému ročníku," uvedl designér Olah. Tvar trofeje připomíná dva kužely proti sobě, broušení dekoru na takový tvar je pro brusiče oříškem.

"Letos jsem chtěl brusem vzdát hold tradici a historii, ale zároveň do toho promítnout moderní techniky navrhování," řekl designér. Výtvarník použil 3D model a prolínání linií, které zná z navrhování aut. "Chtěl jsem to vyzkoušet na reálném objektu a vytvořit takovou síť pomocí brusu," dodal. Olah ladil brus ve spolupráci se sklářskými technology. Striktně geometrický dekor byl ale zvlášť náročný a vybrousit jedinou trofej zabralo zkušenému brusiči tři dny.

Sklářská společnost Lasvit je známá unikátními skleněnými plastikami a svítidly, která dodává do celého světa. Její produkce spojuje tradiční české sklářské umění s moderními technologiemi a designy. Mimo jiné tradičně vyrábí i Ceny Thálie. "Mé dvě velké vášně jsou sport a sklářství a jsem hrdý, že je můžeme díky trofeji Tour de France propojit. Věřím, že inspirujeme další generace sklářů stejně jako špičkoví cyklisté oslovují malé sportovce," řekl majitel a zakladatel Lasvitu Leon Jakimič.

Nejslavnější cyklistický závod světa odstartoval kvůli pandemii koronaviru s dvouměsíčním zpožděním až 29. srpna z Nice a za přísných hygienických opatření. Skončí 20. září v Paříži. Trať dohromady měří téměř 3500 kilometrů a v pelotonu jsou i čeští jezdci Jan Hirt s Romanem Kreuzigerem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď