Trofej Zlaté přilby pro 70. ročník je duplikátem z roku 1929

foto Pardubický klenotník Pavel Lejhanec představil 10. září 2018 v Pardubicích trofej, kterou vyrobil se svými spolupracovníky pro 70. ročník plochodrážního závodu Zlatá přilba.

Pardubice - Vítěz plochodrážního závodu Zlatá přilba si letos nasadí na hlavu repliku té první z roku 1929. Pro jubilejní 70. ročník zhotovil Jiří Lejhanec se svými spolupracovníky duplikát. "Je úplně stejná jako byla ta první v roce 1929. Je stejná jako ji udělali zakladatelé závodu," řekl ČTK Lejhanec.

Majitel pardubického zlatnictví už vyrábí helmu pětadvacet let. Jednu změnu přeci jen letošní helma má. Na první rytec vyryl Československá republika, na repliku Česká republika. Ornament s kvítky a ulitami kolem dokola je ale do detailu stejný, stejně jako dekorativní lemování kolem nápisu na čele helmy.

"Na ostatních helmách byl znak republiky, na první helmě nebyl. Letos je helma kvůli ornamentu kolem dokola o malinko těžší, odhadem váží kilo a tři čtvrtě," podotkl Lejhanec.

Pardubický klenotník Pavel Lejhanec představil 10. září 2018 v Pardubicích trofej, kterou vyrobil se svými spolupracovníky pro 70. ročník plochodrážního závodu Zlatá přilba. Polotovar pro helmu začíná Lejhanec zpracovávat přibližně v dubnu. Je vyučený slévačem a kovomodelářem. Plech dotvaruje a vyleští zcela do hladka. "Když kolem helmy projdete, váš odraz se nikde nezkřiví, nevlní, což je správně, letos jsem opravdu spokojený," řekl Lejhanec.

A hlavně galvanizér helmu pozlatí, stačí odhadem dva gramy zlata. Korpus je jinak celý ze stříbra. "Říká se, že na pozlacení celého svatého Václava v Praze by stačila jedna zlatá rakousko-uherská desetikoruna," dodal Lejhanec.

Další řemeslníci dělají rytecké práce, zlatník zhotovuje zdobné lemování, švadlena šije přezky v pardubických barvách červené a bílé, na závěr Lejhanec si připraví výstelku z pružného materiálu, aby vítěze netlačila na hlavě a dobře na ní držela. Každý závodník má jiný tvar hlavy.

Týden před závodem bude trofej vystavená v klenotnickém obchodě na třídě Míru. Předtím také bude k vidění na výstavě o plochodrážním závodě na pardubickém zámku, která potrvá do 30. září, což je den, kdy závodníci v poledne na plochodrážním stadionu odstartují 70. ročník.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď