Třinecké železárny dosáhly zisku 610 milionů Kč, nejméně od krize

foto Zušlechťovací linka č. 2 v Třineckých železárnách. Ilustrační foto.

Třinec (Frýdecko-Místecko) - Třinecké železárny (TŽ) dosáhly loni zisku 610 milionů korun, což bylo o 2,7 miliardy (81,7 procenta) méně než v roce 2018. Jde o nejnižší hospodářský výsledek od ekonomické krize v roce 2008. Tržby za prodej výrobků a služeb firmě klesly meziročně o dvě miliardy na 38,4 miliardy korun. Výsledek hospodaření schválila valná hromada společnosti, sdělila dnes ČTK mluvčí TŽ Petra Macková Jurásková.

"Výsledek hospodaření firmy odráží složitou tržní situaci druhé poloviny loňského roku. Provázel ji zejména tlak na ceny ocelových produktů vlivem silného konkurenčního boje na evropském trhu. Zásadní vliv měl také růst cen vstupních surovin a energií," uvedl předseda dozorčí rady TŽ Tomáš Chrenek.

Macková uvedla, že evropská ekonomika se v loňském roce potýkala s důsledky obchodní války mezi USA a Čínou, přílivu levné oceli z třetích zemí a ochabující poptávce v automobilovém průmyslu. Negativní vliv měl podle ní také dramatický růst cen emisních povolenek.

Letošní rok bude podle firmy obtížný. "Před pandemií jsme počítali s vyšší výrobou surové oceli než v roce minulém. Současný odhad ekonomického výsledku především s ohledem na prodejní ceny na trhu ale není nijak příznivý," uvedl generální ředitel podniku Jan Czudek.

Na hospodaření podle něj bude mít vliv slabý růst evropské ekonomiky, nejistoty spojené se změnami v automobilovém průmyslu, nedostatečná ochrana proti přílivu levné oceli do Evropy i dopady pandemie nového typu koronaviru.

Třinecká huť loni proinvestovala 2,195 miliardy korun. "Celkové náklady na probíhající ekologické investiční akce v roce 2019 činily 547 milionů korun, směřovaly zejména do dvou projektů odprášení zařízení pro přípravu a zpracování surovin," uvedla Macková.

Letos plánovala firma investice za 1,4 miliardy korun. Mluvčí uvedla, že s ohledem na negativní dopady pandemie bude muset huť i tento plán přehodnotit. Největší započatou investicí letošního roku je stavba nové loupací linky za 715 milionů korun. "V investicích se firma bude orientovat i na problematiku snižování emisí," uvedla Macková.

Železárny loni vyrobily 2,508 milionu tun surové oceli, což bylo přibližně o tři procenta méně než v předchozím roce. Firma je největším hutním podnikem v Česku. Včetně odloučených provozů v Ostravě, Bohumíně na Karvinsku, Starém Městě u Uherského Hradiště a Kladně mají TŽ přes 7000 zaměstnanců. I s dceřinými firmami je pracovníků okolo 10.000.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je úterý 26. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 -5°C

Celá předpověď