Třímetrový trůn nad Hvozdcem na Brněnsku nabízí výhled na hrad Veveří

foto Dubový trůn je nové vyhlídkové místo, kde se setkávají katastry tří obcí na Brněnsku - Hvozdec, Veverské Knínice a Javůrek. Snímek je z 21. října 2022.

Hvozdec (Brněnsko) - Třímetrový trůn z dubového dřeva s devíti symbolickými věžičkami na opěradle zdobí od poloviny září místo nazývané místními U dubu nad Hvozdcem na Brněnsku. Trůn nechal vybudovat Svazek obcí Panství hradu Veveří a poprvé ho lidé mohli vidět při akci Tour de Veveří, kterou svazek pořádá. Jako vyhlídkové místo a "fotopoint" se stal důvodem, proč se na vyhlídce zastavit, řekla ČTK starostka Hvozdce Michaela Košvicová.

Fotogalerie

"Vyhlídka jako taková na místě nikdy nebyla. Kdysi tam stávaly tři duby, z nich nyní zbyl jen jediný. Z tohoto místa se otvírá hezký výhled do krajiny, dřív tam bývalo posezení a altánek, ale ty byly spíš ukryté v lese. Lidé teď dostali důvod se na místě na chvilku zastavit, déle než na pár minut k rozhlédnutí po kraji," poznamenala Košvicová.

Trůn je vyrobený symbolicky z dubového dřeva a vyrobil jej správce okolních lesů a řezbář Petr Pospíšil. "Na přípravě jsme pracovali asi od začátku roku a zpřístupnění jsme plánovali právě k Tour de Veveří, která se konala po dvou zrušených ročnících. Vše přišlo na 130.000 korun, které jsme zaplatili z rozpočtu svazku," uvedl starosta Říčan a předseda svazku Jan Studený.

Podzimní načasování ale souvisí i s vývojem vyhlídky. Devět věží, které má podle dětské říkanky hrad Veveří a které zdobí opěradlo trůnu, bude díky padajícímu listí z vyhlídky postupně stále lépe vidět.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď