Tříkrálové plavání ve Vltavě letos přilákalo přes 50 otužilců

foto Otužilci se 6. ledna 2020 v Praze zúčastnili tříkrálového plavání ve Vltavě. Plavci absolvovali trasu podél Karlova mostu k přístavišti u Křižovnického náměstí.

Praha - Více než pět desítek otužilců se v Praze zúčastnilo každoročním tříkrálového plavání ve Vltavě. Akce se konala podesáté. Plavci absolvovali trasu podél Karlova mostu k přístavišti u Křižovnického náměstí. Voda měla podle organizátorů 3,2 stupně, vzduch stupeň nad nulou. Nejstaršímu účastníkovi bylo jednasedmdesát, nejmladšímu jedenáct let.

Fotogalerie

Otužilci uplavali asi dvousetmetrovou trasu od pátého pilíře Karlova mostu, kam je dopravila loď. Někteří si ji však "protáhli" a u přístaviště pokračovali dál. Podle předsedy České otužilecké unie Vladimíra Komárka strávili účastníci ve vodě zhruba 13 minut a příliš nepromrzli. Zdůraznil, že otužilců přibývá. Zatímco loňské akce se zúčastnilo 47 lidí, letos podle jeho slov počet plavců překročil padesátku. Těší se na další ročník. "Je potřeba trénovat dvakrát týdně, jinak by si člověk otužilost neudržel," odpověděl na otázku, jak často se otužuje. Komárek a další dva otužilci i symbolicky plavali s papírovými korunkami na hlavě.

Do Vltavy skočili lidé všeho věku. Nejstarším účastníkem akce se stal Milan Řípa, který se narodil v roce 1948. Nejmladším otužilcem byl, stejně jako loni, jedenáctiletý Jakub Chytil, "Otužuji se tři, možná čtyři roky," řekl ČTK. V chladné vodě se koupe jednou týdně - buď v pražské Tróji nebo na pískovně Ovčáry na Mělnicku. K zálibě ho přivedl otec.

Alena Čápová si při tříkrálové akci zaplavala poprvé, otužuje se ale už šest let. Teplota vody podle ní byla "úžasná", nejstudenější letos zažila ve čtvrtek, kdy měla 1,7 stupně. Poté, co vyšla z Vltavy, ČTK řekla, že si v novém roce stihla dopřát i další zajímavý zážitek, když o víkendu absolvovala výšlap z Pece pod Sněžkou na Sněžku v kraťasech.

Otužilecké plavání má v Česku dlouho tradici. Nejvíce účastníků každoročně přiláká Memoriál Alfreda Nikodéma, který se koná o druhém svátku vánočním. V loňském roce se ho zúčastnilo 430 plavců. Podobné akce se na přelomu roku konaly i v dalších městech České republiky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď