Třicetidenní zákaz letů do USA už platí i pro Británii a Irsko

foto Téměř prázdná odletová hala londýnského letiště Heathrow.

Washington - Z Británie a Irska se nesmí třicet dní létat do Spojených států. O půlnoci washingtonského času (5:00 SEČ) začal platit zákaz vydaný v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. Už od soboty platí třicetidenní zákaz letů do USA pro cizince z 26 evropských zemí, které jsou členy schegenského prostoru volného pohybu, tedy i z Česka.

Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že zakáže lety z 26 evropských zemí. Výjimku udělil pouze Británii a Irsku a zdůvodnil to tím, že mají epidemii pod kontrolou. O víkendu nicméně Bílý dům rozšířil zákaz i na oba státy na Britských ostrovech a dodal, že šíření koronaviru přestaly zvládat.

Na Američany, osoby s trvalým pobytem v USA a jejich příbuzné se zákaz nevztahuje. Z Británie a Irska se mohou nadále vracet, musí se ale následně podrobit zdravotní prohlídce a poté strávit dva týdny v izolaci. Vracet se občané a rezidenti do Spojených států mohou ovšem jen skrz třináct vybraných letišť. Na nich v posledních dnech panoval podle agentury DPA kvůli náporu navrátilců chaos.

Evropská unie Washington za jednostranné rozhodnutí zakázat lety kritizovala. Trump později prohlásil, že kvůli šíření koronaviru musel jednat rychle, a proto s evropskými partnery opatření nekonzultoval.

Očekává se, že nařízení americké vlády ještě více poškodí aerolinky, které se už teď potýkají s prudkým poklesem zájmu o létání. Ve snaze ušetřit letecké společnosti zavádějí drastická úsporná opatření.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď