Tři pohřešované Poláky našli záchranáři ve slovenských Tatrách mrtvé

foto Ilustrační foto - Vysoké Tatry

Bratislava - Tři polské turisty, kteří byli od pátku pohřešovaní ve slovenských Tatrách, našli dnes záchranáři mrtvé. Informovala o tom slovenská horská služba. Ta také varuje před nepříznivými podmínkami ve vysokých polohách Tater. Příčiny neštěstí vyšetřovatelé zjišťují.

Těla záchranáři našli u Kotlového štítu v regionu Gerlachu. Pátrání začalo v pátek večer. "Záchranáři intenzivně pátrali v sobotu a v neděli za využití všech dostupných prostředků, " uvedla slovenská horská služba, které pomáhali i kolegové z Polska. Podle prvních informací trojici tvořil polský průvodce a dva klienti, kteří se chtěli dost na Gerlachovský štít, nejvyšší horu Vysokých Tater. Podle slovenských záchranářů však průvodce neměl povolení pro horolezecké výpravy.

Horská služba dnes vydala varování před podmínkami, jež panují ve vysokých polohách Tater. Především vrcholky hor jsou pokryté tvrdým sněhem a ledem. "Hrozí velké nebezpečí uklouznutí," uvedla horská služba, který vyzvala turisty, aby měli plnou zimní výbavu.

O náročných podmínkách v horách svědčí i to, že záchranáři museli v sobotu vyjet k šesti naléhavým případům, napsal dnes deník SME. V nouzi se ocitli především Slováci.

Podle horské služby při exkurzích zemřelo ve Vysokých Tatrách v roce 2018 nejméně 15 lidí. To je poslední údaj zveřejněný na stránkách organizace. Nejčastěji zahynuli kvůli pádu nebo v lavině. Část obětí tvoří turisté z Polska a Česka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď