Tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že se jim podaří každý měsíc ušetřit

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Téměř tři čtvrtiny (72 procent) obyvatel Česka tvrdí, že se jim podaří každý měsíc ušetřit alespoň část peněz. O přestěhování do jiné země z důvodu tíživé finanční situace uvažuje osm procent Čechů. Vyplývá to ze Zprávy o platebním chování spotřebitelů za rok 2018, kterou zpracovává společnost Intrum. Průzkumu se zúčastnilo 20.398 spotřebitelů ze 24 zemí Evropy.

ČR je v šetření peněz v evropském srovnání těsně za Švédskem, zemí s nejvyšším podílem spořivosti a hospodárnosti. Ve Švédsku je schopno každý měsíc ušetřit určitou částku 74 procent obyvatel. Evropský průměr v letošním roce činí 59 procent.

Průměrnou částkou, kterou je schopen každý měsíc obyvatel Česka ušetřit, je 4004 Kč. Celkem 76 procent Čechů si úspory dává stranou v první řadě kvůli nečekaným výdajům. Mezi další důvody patří cestování (37 procent), ztráta zaměstnání (28 procent) nebo podpora dětí a vnoučat.

Z důvodu nepříznivé finanční situace či za vidinou lepšího výdělku zvažuje přestěhování do zahraničí osm procent českých respondentů. Evropský průměr je 18 procent. Stejně nízký podíl jako v ČR byl zaznamenán pouze v Rakousku.

"Výsledky průzkumu zcela jednoznačně prokazují pozitivní trend růstu české ekonomiky, který je podpořen již známým faktem o dobré platební morálce Čechů v případě hrazení svých závazků. Dalším důkazem je nesporně nejnižší podíl respondentů s chutí vycestovat za prací a lepšími podmínkami do zahraničí. Zároveň se pozitivně projevuje tradiční spořivost," uvedl ředitel společnosti Karol Jurák. Poukázal na rostoucí zájem o moderní platební metody, kdy 40 procent českých respondentů uvedlo, že nákupy online jsou u nich prioritou.

S názorem, že česká ekonomika je na vzestupu, souhlasí 46 procent obyvatel země. Jde o nejvyšší podíl respondentů s takovým ekonomickým optimismem ze všech dotazovaných evropských zemí. S růstem ekonomiky se v celoevropském průměru ztotožňuje každý třetí Evropan (30 procent).

Svou finanční situaci nemá podle průzkumu pod kontrolou jeden z deseti Čechů (11 procent). To je nejnižší podíl respondentů ze všech zemí. I zde je ČR v otázce finančního vyžití na tom nejlépe ze všech evropských respondentů zahrnutých do průzkumu. Evropský průměr respondentů uvádějících, že nemají svou finanční situaci pod kontrolou, činí 18 procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď