Tři čtvrtiny Čechů se snažily z internetu smazat svá osobní data

foto Logo Facebooku. Ilustrační foto.

Praha - Tři čtvrtiny Čechů se již někdy pokusily odstranit své osobní informace z internetových stránek nebo sociálních sítí. Zhruba 46 procent z nich ale nevědělo jak na to. Vyplývá to z průzkumu antivirové společnosti Kaspersky. Čeští uživatelé nemají obavy jen o své údaje, ale i o údaje svých nejbližších. Každý desátý tvrdí, že jejich osobní údaje nebo informace o jejich rodině byly bez jejich souhlasu veřejně dostupné.

Uživatelé se stále častěji zajímají o to, jak a kde jsou jejich osobní údaje uloženy a jak zabránit tomu, aby tyto informace prohlížely nebo používaly osoby, které k tomu nemají povolení. Dvě pětiny Čechů chrání své údaje před kyberzločinci, čtvrtina se chrání před navštívenými stránkami.

Více než polovina (56 procent) českých uživatelů se obává, že jejich osobní údaje shromažďují aplikace, které používají na svých mobilních zařízeních.

"Existuje několik způsobů, jak si pohlídat svoji digitální stopu. Jedním z nich je pamatovat si, s kým jste svá osobní data sdíleli a vědět, jak s nimi daný subjekt může nakládat. Vše, co na internetu zveřejníte, může být přístupné velkému počtu lidí po dlouhou dobu. Uživatelé by proto měli znát základní pravidla toho, jak a kde svá osobní data sdílet a jak je případně spravovat," uvedla expertka Kaspersky Marina Titovová.

Průzkum společnosti Kaspersky se uskutečnil ve 23 státech, v ČR se ho zúčastnilo přes 500 respondentů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď